Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 04:21 Publikacja: 24.10.2023 03:00
Za dwa lata wartość rynku technologii medycznych sięgnie 600 mld dol.
Foto: Adobe Stock
Postępujące procesy demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa będą mieć znaczący wpływ na gospodarkę i sektor ochrony zdrowia. Szacuje się, że do 2080 r. liczba ludności 28 krajów unijnych mająca minimum 65 lat stanowić będzie blisko 30 proc. całej populacji UE. To jeden z trendów napędzających rynek technologii medycznych, pomagających w diagnozowaniu i leczeniu chorób przewlekłych.
Na rynku medtech (segment kardiologii) działa giełdowe Medinice. – W przypadku trzech z pięciu projektów, nad którymi obecnie pracujemy, jesteśmy już na etapie badań klinicznych. Planujemy osiągnąć gotowość do komercjalizacji pierwszego urządzenia jeszcze w tym roku. Kolejne dwa projekty mają być przygotowane do wprowadzenia na rynek w przyszłym roku, a ostatnie dwa planujemy wypuścić w 2025 r. – mówi Sanjeev Choudhary, prezes Medinice. Dodaje, że pierwszym projektem, który będzie gotowy do komercjalizacji, jest Pacepress. – To rozwiązanie stosunkowo proste technologicznie, co pozwala na szybszy proces przygotowania do wprowadzenia na rynek. Jednak projekty CoolCryo oraz AtriClamp, mimo większych wymogów, mają ogromną wartość i potencjał – mówi prezes. Dodaje, że niedaleko za nimi plasuje się projekt Minimax. Szef Medinice wskazuje też na niedawny sukces komercjalizacyjny innej polskiej spółki giełdowej, opiewający na ponad 100 milionów dolarów.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacja Rodzina Kangura, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST – Centerko, Fundacja „Gdy liczy się czas” i Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! to laureaci konkursu „Leczmy z troską!”.
Płacąc za zakupy w internecie Polacy coraz częściej trafiają na opcje płatności kartą za pomocą Click to Pay. Czym jest Click to Pay i co zmieni w płatnościach internetowych? Jak rozwiązanie może wpłynąć na wzrost sprzedaży w e-commerce i pomóc polskim e-sklepom w ekspansji zagranicznej?
W piątek, 13 grudnia, rozpoczął się ogólnopolski protest przed sklepami sieci Lidl. Kulminacja ma nastąpić w sobotę, z pikietą centralną w Warszawie. Demonstranci wyrażają sprzeciw wobec inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie.
Paweł Olechnowicz, który w przeszłości przez 14 lat pełnił funkcję prezesa Lotosu, został etatowym doradcą prezesa Orlenu – donosi RMF FM. Olechnowicz był jednym z największych krytyków fuzji Lotosu z Orlenem w czasach rządów PiS-u.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas