Wymierający gatunek pożerany przez algorytmy

Sytuacja na rynku o wartości ponad 5 bilionów dolarów jest krytyczna. Staw wysycha – ostrzega jeden z tych, którym z powodzeniem udało się zmienić profesję.

Publikacja: 14.02.2016 14:39

Wymierający gatunek pożerany przez algorytmy

Foto: Bloomberg

Charlie Stenger, były trader walutowy a obecnie łowca głów, czyli spec od rekrutacji pracowników, widział już niemal wszystko. Tradera płaczącego w biurze po stracie miejsca pracy, czy tego, który zataił przed żoną iż został wylany i do pewnego momentu każdego dnia w garniturze wychodził z domu udając, że wszystko gra i lądował w kawiarni.

Stenger wcześniej pracował w ICAP skąd został zwolniony w 2013 roku. Od globalnego kryzysu finansowego w bankowości inwestycyjnej zlikwidowano tysiące stanowisk pracy. W wielu bankach takich jak m. in. Morgan Stanley, Barclays, czy Societe Generale cięcia boleśnie dotknęły traderów walutowych. Kryzys zbiegł się z przechodzeniem firm finansowych na systemy automatyczne, co również wiązało się z redukcją zatrudnienia. W 2014 w działach parających się bezpośrednią obsługą klientów w największych bankach świata zajmujących się handlem walutami pracowało 2300 osób, 23 proc. mniej niż cztery lata wcześniej, szacuje firma analityczna Coalition Development.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Giełda
WIG20 rysuje drugą czarną świecę
Giełda
Niejednoznaczne sygnały z rynku IPO
Giełda
Rajd i nowe rekordy krajowych indeksów zakończone realizacją zysków
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna