Rusza tegoroczne badanie relacji inwestorskich

To już dziewiąta edycja wspólnej inicjatywy Izby Domów Maklerskich oraz Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet".

Publikacja: 16.01.2023 03:00

Rusza tegoroczne badanie relacji inwestorskich

Foto: Bloomberg

Rynek kapitałowy to ważny element gospodarki. – Dlatego rozwój rynku leży w naszym wspólnym interesie, tak jak dobre relacje inwestorskie spółek. Fundamentem rynku jest bowiem zaufanie do spółek, a ono buduje się poprzez relacje inwestorskie. Dobry IR i większa transparentność emitentów to także adekwatna wycena akcji na giełdzie i premia za niższe ryzyko inwestycyjne – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. Dodaje, że im bardziej dojrzały rynek kapitałowy, tym lepszy poziom relacji inwestorskich, dlatego Izba wspiera wszystkie inicjatywy, które promują dobre praktyki.

– Coraz więcej spółek stosuje wysokie standardy i dobre praktyki w komunikacji z inwestorami i akcjonariuszami. Jednak wciąż jest wiele obszarów do poprawy, jeśli chodzi o ciągły dialog z rynkiem czy zakres przekazywanych informacji. Dlatego wciąż istotne jest, aby na bieżąco promować dobre standardy. I temu służy wspólna inicjatywa izby i gazety „Parkiet – podsumowuje Markiewicz.

W corocznym badaniu pod lupę bierzemy wszystkie przedsiębiorstwa zgrupowane w indeksie WIG30. Zwycięzców wyłaniamy w dwóch częściach: poprzez głosy czytelników i indywidualnych inwestorów, oddawane na stronie internetowej parkiet.com oraz przez ankietę rozsyłaną do instytucji finansowych, skierowaną m.in. do zarządzających funduszami, analityków oraz maklerów.

Giełdowe spółki, które mogą się pochwalić najlepszym IR, nagradzamy podczas corocznej Konferencji Izby Domów Maklerskich. W 2023 r. odbędzie się ona 1–4 marca w Bukowinie Tatrzańskiej pod hasłem „Uczestnicy rynku kapitałowego wobec wyzwań współczesnej gospodarki”. Nagrody za najlepszy IR zostaną wręczone 2 marca podczas gali konferencji.

W zeszłorocznej edycji badania w ankiecie na parkiet.com wzięło udział prawie tysiąc osób, a liczba wystawionych ocen zbliżyła się do 11 tys. Średnio spółki dostały 3,1 pkt, w skali 1–6. To wynik zbliżony do rezultatów z lat poprzednich. W dotychczasowych ośmiu edycjach oceny wahały się od 3 do maksymalnie 3,3, a średnia wynosiła 3,1.

W 2022 r. w drugiej części badania udział wzięli reprezentanci kilkunastu różnych instytucji finansowych. Firmy dostały średnio 4,1. W dotychczasowych edycjach oceny od instytucji wahały się od 4 do 4,3, a średnio wyniosły 4,1.

W poprzednich latach skład pierwszej dziesiątki w obu częściach badania był stosunkowo stabilny. W 2022 r. prymusi z poprzednich zestawień potwierdzili swoje wysokie pozycje. Instytucje najlepiej oceniły relacje inwestorskie w Kętach, LPP i Asseco Poland. Jaka jest recepta na dobry IR?

– Transparentność w działaniu, systematyka i cierpliwość – mówił Michał Malina, dyrektor ds. relacji inwestorskich Grupy Kęty. Wysokie noty dostały też PKO BP, PZU, Millennium Bank, Kruk i CCC. Natomiast słabo w oczach instytucji wypadły takie spółki jak Enea, AmRest i Pepco.

Z kolei drobni inwestorzy w zeszłorocznej edycji najlepiej ocenili relacje inwestorskie w KGHM, PZU i Tauronie. Dobre noty zebrały też Asseco Poland, Kęty, PKN Orlen, Enea, PGNiG i Pekao. Na drugim biegunie znalazły się Mercator Medical, AmRest, Ten Square Games, Lotos i Jastrzębska Spółka Węglowa.

Giełda
Spółki giełdowe potrzebują nowoczesnego HR
Giełda
WIG20 w trybie korekty. Trzeci tydzień z rzędu traci S&P 500
Giełda
Inwestorzy wierzą, że konflikt Iranu z Izraelem się już nie zaostrzy
Giełda
Notowani na GPW liderzy branży liczą na dalsze odbicie
Giełda
Poprawa nastrojów na giełdach. Umiarkowana zwyżka WIG20