Wojna nie zatrzymała fuzji

Mimo geopolitycznych zawirowań aktywa nadal zmieniają właścicieli. Największy ruch widać w sektorze nowych technologii. Wzrosła aktywność w branży surowcowej.

Publikacja: 06.04.2022 21:00

Wojna nie zatrzymała fuzji

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

86 transakcji zawarto w Polsce w pierwszym kwartale 2022 r. To o dziesięć więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigator Capital, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Technologie wiodą prym

Pierwszy kwartał wiązał się z dużymi fluktuacjami cenowymi wynikającymi z rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Wzrost cen surowców mocno wzmocnił już i tak pędzące procesy inflacyjne. Co za tym idzie – sporo planowanych transakcji zostało odłożonych w czasie, z nadzieją na szybką stabilizację polityczną w regionie CEE – komentuje Marcin Rajewicz, menedżer z Fordaty. Dodaje, że wśród transakcji, zgodnie z utrzymującym się od dłuższego czasu trendem, najwięcej przejęć możemy zaobserwować wśród przedstawicieli rynku TMT (technologie, media, telekomunikacja). Wszystko wskazuje, że taka tendencja utrzyma się jeszcze przez długi czas. W I kwartale 2022 r. na sektor TMT przypadły 24 transakcje, czyli 27,9 proc. wszystkich.

– Warto odnotować także wzmożoną aktywność zakupową w branży surowcowej – a dokładnie paliwowej. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami niebagatelnych transakcji z udziałem dużych polskich spółek państwowych, co może mieć niebawem silne przełożenie na strukturę rynku surowcowego w Europie Centralnej i Wschodniej – dodaje Rajewicz.

Na sektor energetyczny przypadło w I kwartale 13 transakcji (czyli 15 proc. wszystkich). To o cztery więcej niż we wcześniejszym kwartale i o dziesięć więcej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów rozdrobniony polski rynek energetyki, zwłaszcza odnawialnej, będzie podlegał coraz bardziej dynamicznej konsolidacji, napędzanej unijnymi regulacjami oraz ograniczeniem importu surowców rosyjskich.

Trzecie miejsce – za TMT i energetyką – pod względem udziału w strukturze branżowej przejmowanych podmiotów przypada na spółki przemysłowe.

Ucieczka z Rosji

Trwająca wojna może na jakiś czas zahamować rynek przejęć, ale może być też katalizatorem niektórych transakcji, ponieważ część koncernów wyprzedaje aktywa w Rosji. Taki plan kilka dni temu ogłosił m.in. Cersanit.

„W zaistniałych okolicznościach (...) to jedyny kategoryczny i ostateczny krok, jaki możemy podjąć, by nie być niesłusznie posądzanymi o jakiekolwiek zaangażowanie w konflikt lub choćby jego pośrednie wspieranie” – czytamy w oświadczeniu tej firmy. Zanim ogłosiła swoją decyzję, grupę umieszczono na tzw. liście wstydu opracowywanej przez pracowników uniwersytetu Yale.

Wyceny mogą spaść

Od trzech lat liczba transakcji notowanych w I kwartałach na polskim rynku M&A rośnie. Wynik za 2022 r. jest o 87 proc. wyższy od tego za 2019 r.

Ze względu na specyfikę procesu transakcyjnego, który trwa zazwyczaj kilka miesięcy, wojna w Ukrainie nie wpłynęła istotnie na liczbę transakcji zamkniętych w I kwartale, ponieważ procesy te były już mocno zaawansowane w chwili wybuchu konfliktu.

– Wpływ bieżącej sytuacji może mieć odzwierciedlenie w danych za kolejne kwartały, ale nie przewidujemy długoterminowego spowolnienia na rynku fuzji i przejęć w Polsce – mówi Adam Rakowski, analityk z Navigatora. Dodaje natomiast, że geopolityczna niepewność i rosnące stopy procentowe mogą mieć wpływ na wyceny. Mogą one spaść ze względu na wyższy koszt finansowania i rosnące ryzyko.

– Jednak na ten moment czynniki te nie wpłynęły na zachowania inwestorów, co pokazuje indeks WIG, który znajduje się obecnie na poziomie zbliżonym do tego sprzed wybuchu konfliktu – dodaje.

W środę po południu WIG miał wartość ponad 64 363 pkt. Sesję 23 lutego – czyli poprzedzającą dzień agresji Rosji na Ukrainę – zakończył na niemal identycznym poziomie.

86 transakcji zawarto w Polsce w pierwszym kwartale 2022 r. To o dziesięć więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigator Capital, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Technologie wiodą prym

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Giełda
Więcej niespodzianek w wynikach giełdowych firm
Giełda
Wiemy, które firmy audytorskie rozdają karty na giełdzie
Giełda
Świetny kwartał funduszy inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Giełda
Spółki giełdowe potrzebują nowoczesnego HR