Rublowy indeks MOEX spadał w tym czasie o prawie 6 proc. Rubel zniżkował natomiast o 2,6 proc. wobec dolara. Za 1 USD płacono 79,3 rubla – najwięcej od listopada 2020 r.

Do załamania na rynku moskiewskim doszło pomimo tego, że ceny ropy (głównego rosyjskiego towaru eksportowego) są bliskie najwyższego poziomu od 2014 r. Choć ropa gatunku Brent zyskała od końca 2021 r. 12 proc. i w zeszłym tygodniu jej cena doszła do prawie 90 USD za baryłkę, to rubel osłabł w tym czasie o 5,6 proc. w stosunku do dolara, MOEX stracił 15 proc., a RTS zniżkował o 20 proc. Wyprzedaż rosyjskich aktywów jest wyraźnie podsycana obawami przed inwazją Rosji na Ukrainę oraz nowymi sankcjami mogącymi być skutkiem wojny.

Czytaj więcej

Jak kosztowna byłaby dla Polski wojna Rosji z Ukrainą

Rubel stracił od początku roku do dolara najbardziej spośród wszystkich walut świata. Osłabł bardziej niż hrywna ukraińska (-4 proc.) czy lira turecka (-0,8 proc.). RTS stał się natomiast w tym okresie najgorszym głównym indeksem giełdowym świata. Od szczytu z października 2021 r. stracił aż 33 proc.