Wtorkowa sesja to prawdziwy popis byków na warszawskim parkiecie. Jedynie na początku notowań można było mieć wątpliwości, jaki scenariusz będzie realizowany. Później natomiast mieliśmy już grę do jednej bramki. Spadki, których byliśmy świadkami w poniedziałek, okazały się być więc tylko chwilową korektą.

W pierwszych minutach handlu WIG20 zyskiwał około 0,5 proc. i walczył o to by znowu znaleźć się powyżej 2300 pkt. Poranny umiarkowany optymizm napędzany był wydarzeniami na Wall Street. Tam w poniedziałek co prawda indeksy zanotowały niewielkie zmiany, a S&P 500 stracił nawet na wartości, ale warto też zwrócić uwagę, że inwestorzy wrócili z dalekiej podróży. Indeksy zniżkowały nawet ponad 1 proc., a mimo to udało się odrobić większość strat. Fakt ten został doceniony w Europie, jak również w Warszawie. WIG20 z każdą kolejną godziną się bowiem rozkręcał. Najpierw wzrosty zaczęły sięgać ponad 1 proc., ale jak się później okazało byki miały ochotę na więcej i skrzętnie wykorzystywały sprzyjające otoczenie. Inne indeksy w Europie także wyraźnie były na plusie. Warszawa okazała się być jednak prymusem w tej stawce. Wzrosty na GPW zaczęły przekraczać ponad 2 proc. i w zasadzie już w połowie dnia można było stwierdzić, że popyt nie odda zwycięstwa aż do końca. Tak też się stało, a bykom nie przeszkodził nawet fakt, że na Wall Street znowu zagościł kolor czerwony.

Nasze indeksy, a w szczególności WIG20, zakończyły notowania z przytupem. Wskaźnik największych spółek zyskał 2,3 proc. Świetnie radziły sobie chociażby walory Allegro, które zyskały 5,7 proc. Mocno prezentowała się też branża finansowa, której przewodził bank Pekao. Papiery tej spółki zamknęły dzień 4,7 proc. nad kreską. O niewykorzystanej szansie mogą mówić przede wszystkim akcjonariusze PGNiG. Akcje tej firmy zakończyły dzień 1,5 proc. pod kreską. Na minusie był także Cyfrowy Polsat, Asseco Poland oraz firma CCC.

Patrząc szerzej na rynek można zauważyć, że nie tylko WIG20 miał udaną sesję. Na plusie dzień zakończyły także i inne polskie wskaźniki. mWIG40 urósł 0,9 proc., zaś sWIG80 zyskał 1,1 proc.

Warszawa tym razem w pełni wykorzystała sprzyjające otoczenie. WIG20 brylował, a wzrosty poparte zostały dodatkowo wysokimi obrotami. Te na całym rynku wyniosły prawie 1,6 mld zł. O przypadkowych zwyżkach nie ma więc mowy. Dobrych informacji jest jednak więcej. WIG20 bez większego problemu pokonał także poziom 2300 i w zasadzie coraz śmielej można patrzeć w stronę kolejnej okrągłej wartości, czyli 2400 pkt. Patrząc na ostatnie wydarzenia na naszym rynku poziom ten wcale nie wydaje się być tak odległy.