Aktualizacja: 10.09.2018 16:26 Publikacja: 10.09.2018 16:26
Foto: Bloomberg
Szwedzi poinformowali, że ich pierwotna oferta publiczna (IPO) w Sztokholmie została odroczona bezterminowo. - Doszliśmy do wniosku, że termin IPO nie byłby teraz optymalny - stwierdził prezes Hakan Samuelsson. Geely dodała, że debiut w najbliższej przyszłości nie pozwoliłby wykorzystać potencjału wyceny jej filii. - To tak jakby proponować niedopieczony chleb - stwierdził informator z Pekinu.
W maju inny informator związany ze sprawą powiedział, że Geely rozważa taki debiut i spodziewa się wyceny 16-30 mld dolarów. Wejście na giełdę jest nadal możliwe w przyszłości, ale zdaniem Samuelssona perspektywy zmalały w związku z cyklem w biznesie i powszechnym spadkiem notowań firm samochodowych.
Jeszcze przed tym niektórzy obserwatorzy wątpili w uzyskanie kapitalizacji 30 mld dolarów. - Wyrażaliśmy wcześniej nasze zastrzeżenia co do tej wyceny. Wojny handlowe są tylko jednym ujemnym czynnikiem - stwierdził Arndt Ellinghorst z Evecore ISI.
Napięcia w handlu między Chinami, Stanami i Europą stworzyły niepewne warunki i są zasadniczą przyczyną odroczenia debiutu - stwierdził chiński informator.
Ponadto pozycja Volvo w Chinach, gdzie sprzedaje ok. 100 tys. pojazdów, jest jeszcze za słaba w porównaniu z 500 tys. aut, jakie co roku są w stanie sprzedawać BMW, Audi i Mercedes-Benz. W I półroczu Szwedzi sprzedali 61 480 sztuk, ułamek tego, co rywale z Niemiec - dodał. Volvo i szef Geely, Li Shufu doszli do wniosku, że Volvo powinno wzmocnić się na chińskim rynku zanim pójdzie na giełdę.
Geely nie wywiera zresztą żadnego nacisku na debiut. - Sprzedaż Geely rośnie i generuje dużo pieniędzy. Po co więc jej IPO? - powiedział.
Pierwszy o odroczeniu debiutu przewidzianego pod koniec roku podał "Financial Times". Szwedzi i Chińczycy obawiali się, że potencjalni inwestorzy, głównie szwedzkie fundusze emerytalne stracą na notowaniach akcji Volvo.
- Ważny jest margines manewru, abyśmy mogli spojrzeć w oczy inwestorom za rok po debiucie - powiedział dziennikowi prezes Samuelsson. Zawsze istnieje możliwość, bardzo realistyczna, ale nie nastąpi natychmiast. Termin musi być optymalny - dodał. Uważa, że obecnie nie ma warunków zapewnienia korzyści inwestorom. Volvo potrzebuje stabilnego rynku.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W porównaniu z bardzo udanym pod względem stóp zwrotu poprzednim tygodniem, w poniedziałek wyraźnie osłabł zapał do zakupów na warszawskiej giełdzie.
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
Może nie warto stawiać na mnożące się kolejne regulacje i dotacje, jeśli naprawdę chcemy, by Unia Europejska odzyskała konkurencyjność? Bo na razie to utraciliśmy instynkt łowcy i świat nam ucieka.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas