Aktualizacja: 27.11.2018 13:30 Publikacja: 27.11.2018 13:00
Foto: materiały prasowe
Bank inwestycyjny spodziewa się, że w przyszłym roku sytuacja na rynkach wschodzących się poprawi, dlatego preferuje akcje w tych gospodarkach względem akcji amerykańskich. Morgan Stanley twierdzi, że potencjał dalszych spadków notowań na rynkach wschodzących jest ograniczony, co może świadczyć o tym, że akcje w tych gospodarkach wkrótce zaczną drożeć.
W tym roku spora grupa inwestorów wycofała się z rynków wschodzących na rzecz rynku amerykańskiego. Wynika to z jednej strony ze wzrostu rentowności obligacji USA i umocnienia się dolara, natomiast z drugiej strony nasiliły się problemy finansowe w krajach takich jak Turcja i Argentyna, co dało inwestorom argumenty do wycofania się z tych rynków. W efekcie indeks MSCI Emerging Markets Index, który mierzy notowania giełdowe w 24 gospodarkach, spadł od początku roku o 14 proc. Według scenariusza zakładanego przez Morgana Stanleya indeks ten ma wzrosnąć o 8 proc., licząc od teraz do grudnia 2019 r. Jest to znacznie lepsza prognoza niż dla indeksu S&P 500, który ma zyskać przez ten czas 4 proc.
Bank inwestycyjny dostrzega okazje na rynkach wschodzących, ponieważ przewiduje w tych gospodarkach stabilny wzrost w przyszłym roku, inaczej niż USA, gdzie prognozuje się spowolnienie rozwoju. Morgan Stanley przewiduje, że tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki obniży się z 2,9 proc. w tym roku do 2,3 proc. w 2019 r. i 1,9 proc. w 2020 r. Oznaczałoby to pogorszenie perspektyw dolara, co byłoby na rękę krajom rozwijającym się, które posiadają obligacje denominowane w dolarach. Dla porównania, wzrost PKB na rynkach wschodzących ma według Morgana Stanleya tylko nieznaczne spowolnić z 4,8 proc. w tym roku do 4,7 proc. w 2019 r., a następnie powrócić do 4,8 proc. w 2020 r.
Jeśli chodzi o konkretne kraje z grupy gospodarek wschodzących, Morgan Stanley twierdzi, że kluczowymi są: Brazylia, Tajlandia, Indonezja, Indie, Peru i Polska. Z drugiej strony bank jest sceptycznie nastawiony do gospodarek takich jak: Meksyk, Filipiny, Kolumbia, Grecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Piątek na GPW stał pod znakiem rekordów. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy., WIG, mWIG40 oraz sWIG80 ustanowiły...
WIG, mWIG40 oraz sWIG80 podczas czwartkowej sesji ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na plusie, niemal przez c...
Po wczorajszych znacznych spadkach, ale i kontrze pod koniec sesji, w środę główne warszawskie indeksy rosną. Pu...
Choć na większości europejskich rynków jest dziś w miarę spokojnie, to na krajowych inwestorów najwyraźniej padł...
W pierwszym kwartale w Europie przeprowadzono więcej IPO niż rok temu. W statystykach mocno zaznaczyła się polsk...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas