Tydzień zaczął się mocnym akcentem – od ujawnionej przez „Wprost" tzw. afery taśmowej, która podważa wiarygodność i niezależność NBP. W efekcie od rana złoty się osłabiał, a WIG20 rozpoczął sesję od głębokich spadków. W kolejnych godzinach sesji strona kupująca nie wykorzystała okazji, by wydźwignąć indeksy na wyższe poziomy. A nie powinno to być trudne, ponieważ spadkom towarzyszyły zaskakująco niskie obroty.

W ciągu całego dnia właściciela zmieniły akcje o wartości niewiele ponad 0,5 mld zł. Z jednej strony tak niska aktywność inwestorów może niepokoić. Z drugiej jednak pozwala sądzić że poniedziałkowa korekta miała charakter lokalny. Gdyby to inwestorzy zagraniczni wyprzedawali polskie akcje, to wartość obrotów z pewnością byłaby wyższa.

Na finiszu notowań WIG20 zatrzymał się na poziomie 2447,01 pkt, co oznacza 1-proc. przecenę. Lepiej wypadł WIG, który stracił niespełna 0,3 proc. WIG50 spadł 0,45 proc., a WIG250 0,48 proc. Na zachodnioeuropejskich parkietach poniedziałkowa sesja była bardzo spokojna. Lekką przewagę mieli sprzedający. Na finiszu notowań niemiecki DAX tracił symbolicznie 0,06 proc., a francuski CAC40 niespełna 0,6 proc.

Optymizm nie napłynął zza oceanu. Tamtejsze indeksy rozpoczęły bowiem poniedziałkową sesję od lekkich spadków. Dow Jones stracił  0,3 proc., a S&P 500 obniżył się o 0,16 proc. do 1933 pkt. Po południu napłynęła seria danych makro z tego rynku. Indeks New York Empire State przebił prognozy. Lepiej od oczekiwań wypadła też majowa produkcja przemysłowa: wzrosła 0,6 proc. m/m. Rynki na te wszystkie dane patrzą przez pryzmat środowego posiedzenia Fedu, które będzie najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu. Nasza giełda na decyzję Rezerwy Federalnej będzie mogła zareagować  dopiero w piątek, ponieważ w czwartek – z racji Bożego Ciała – nie ma sesji. Dla rodzimych inwestorów istotne będą też wtorkowe dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w Polsce w maju. Poznamy je o godz. 14.

W poniedziałek wśród spółek z WIG20 pozytywnie wyróżniał się KGHM, którego kurs rósł nawet o ponad 1 proc.