Spośród rynków wschodzących najbardziej atrakcyjnym pod względem wypłacanych dywidend była w drugim kwartale Korea Południowa. Wartość wypłacanych tam dywidend wzrosła w drugim kwartale o 37,4 proc. rok do roku (o 15,5 proc. jeśli uwzględnimy zmiany kursu lokalnej waluty wobec dolara, zmiany indeksów giełdowych i inne czynniki specjalne) i sięgnęły 6,9 mld dol. - wynika z raportu Henderson Global Dividend Index.

Pod względem wzrostu dywidend wśród rynków wschodzących wyróżniały się również: Meksyk, Indie Turcja i Rosja. W Indiach zwiększyły się one w drugim kwartale o 19,8 proc. (24,7 proc. po uwzględnieniu zmian kursowych i czynników specjalnych) i sięgnęły 2 mld dol., w Meksyku wzrosły o 64 proc. (odpowiednio o 25,4 proc.) do 2 mld dol. a w Turcji o 195,1 proc. (odpowiednio o 137,7 proc.) do 3,1 mld dol. W Rosji zwiększyły się aż o 1217,3 proc. (odpowiednio o 2359,1 proc.) do 3,9 mld dol. Rynek rosyjski jest jednak uznawany za nieprzewidywalny pod względem dywidend, m.in. z powodu sankcji i towarzyszącego im kryzysu.

Według wyliczeń Henderson Global Investors, dywidendy wypłacane na całym świecie spadły w drugim kwartale o 6,7 proc. do 404,9 mld dol., ale był to w dużej mierze skutek umocnienienia dolara. Bez uwzględnienia wahań kursowych oraz czynników specjalnych wzrosły one wówczas o solidne 8,9 proc.

Solidny 10 proc. wielkości dywidend nastąpił w Ameryce Północnej, w Wielkiej Brytnaii zwiększyły się one (bez uwzględniania różnic kursowych i czynników specjalnych) o 7,9 proc. a na pozostałych rozwiniętych rynkach Europy o 8,6 proc. Spośród dużych krajów europejskich pozytywnie wyróżniły się Włochy z wzrostem o 23,5 proc. (spadkiem o 3,8 proc. po uwzględnieniu zmian kursowych) a wśród wszystkich rynków rozwiniętych Japonia, gdzie dywidendy zwiększyły się o 16,8 proc. (spadły o 7,1 proc. po uwzględnieniu zmian kursowych i czynników specjalnych).