Zbliża się finał kolejnej aktualizacji listy projektów kluczowych w programie „Infrastruktura i środowisko”. To strategiczne z punktu widzenia rozwoju kraju przedsięwzięcia infrastrukturalne, które nie muszą brać udziału w konkursach o unijne dotacje. Ich lista jest aktualizowana co pół roku. Inwestycje już tam wpisane mogą zostać usunięte, jeśli nie są planowo realizowane. Mogą też pojawić się nowe. Aktualizacja listy odbywa się standardowo dwa razy do roku. Podczas ostatniej w sierpniu ubiegłego roku resort rozwoju regionalnego usunął jeden projekt z zakresu gospodarki odpadami w Warszawie (na prośbę beneficjenta). Dopisano też piętnaście kolejnych.

Teraz ministerstwa, konkretnie resort środowiska, zaproponowały dodanie tylko jednej inwestycji. Nowy projekt pod nazwą Meteo-risk to przedsięwzięcie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej warte 11,5 mln zł. Jeśli inwestycja zostanie wpisana na listę Bruksela dorzuci do niej 9,78 mln zł. Projekt ma charakter ogólnopolski. Polega na budowie platformy informatycznej, na której zbierane będą dane (także międzynarodowe) dotyczące pogody i jej prognoz. Jednak inni uczestnicy konsultacji społecznych dotyczących aktualizacji listy, głównie samorządy, ale też regionalne zarządy gospodarki wodnej i PKP SA chciałyby dodania do niej, aż 37 nowych projektów. Najwięcej w sektorach transportu (19) i środowiska (10) np. Urząd Miejski w Chrzanowie chciałby umieścić na niej Budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Małopolski Zachodniej, a Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu budowę zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu wraz z zakupem nowego taboru tramwajowego.

Co na to Ministerstwo Rozwoju Regionalnego? - Nikomu nie możemy zabronić zgłaszania nowych projektów, ale przypominam, że jesteśmy w połowie okresu 2007-2013 i weryfikacja listy powinna polegać teraz głównie na aktualizacji charakteru projektów już tam wpisanych np. zmianie szczegółów tzw. montażu finansowego, a nie na dopisywaniu dziesiątków kolejnych inwestycji - mówi "Rz" Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Dodaje, że procedura zgłoszenia nowych inwestycji jest bardzo prosta. - Wystarczy wypełnić krótki formularz. Łącznie podczas konsultacji złożono 70 różnego rodzaju wniosków - wskazuje. - Każda okazja do zasygnalizowania ważności własnej inwestycji jest dobra, ale zgłaszający powinni się kierować przede wszystkim realiami, w szczególności dostępnością środków, a tych jak wiadomo już nie ma - komentuje Jerzy Kwieciński, ekspert BCC, były wiceminister rozwoju.

Wśród nowo proponowanych inwestycji są też przeciwpowodziowe np. przebudowa 10 km obwałowań Wisły w Krakowie zgłoszona przez Małopolski Urząd Marszałkowski. - Zgłaszający projekty przeciwpowodziowe zapewne wiedzą, że inwestycje tego typu już wpisane na listę wyczerpują wszystkie dostępne środki - przypomina Zdziebło. Dodaje jednak, że widzi i pozytywy tej sytuacji. - Zgłoszenie tak dużej liczby nowych inwestycji pokazuje, że istnieje duży potencjał w sferze infrastruktury i gdyby pojawiły się duże oszczędności na przetargach lub realizacja niektórych projektów nie doszłaby do skutku to mamy alternatywę - wyjaśnia.

Resort rozwoju regionalnego ogłosi zaktualizowaną listę inwestycji kluczowych pod koniec lutego.