Jak się dowiedziała „Rz" w resorcie rozwoju regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) trwają prace nad uruchomieniem nowego instrumentu finansowego związanego ze wsparciem innowacji kreowanych przez firmy. Ma to być fundusz pożyczkowy zasilany pieniędzmi unijnymi z programu „Innowacyjna gospodarka". Preferencyjne pożyczki mają być udzielane mikro lub małym przedsiębiorcom posiadającym umowę inwestycyjną z co najmniej jednym aniołem biznesu.

- Fundusz pożyczkowy to nowy instrument o charakterze zwrotnym wprowadzany do „Innowacyjnej gospodarki". Pieniądze z niego umożliwią wspólne inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia w oparciu o środki z programu i od aniołów biznesu – mówi „Rz" Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. - Z jednej strony fundusz ze środków publicznych będzie wspierać mikro i małych przedsiębiorców, z drugiej zaś aktywizować kapitał prywatny pochodzący od aniołów biznesu – dodaje wiceminister.

- Głównym celem wprowadzenia instrumentu jest mobilizacja kapitału prywatnego na rynku innowacyjnych start-upów oraz zapewnienie im finansowania w sytuacji gdy ze względu na wczesną fazę rozwoju nie budzą jeszcze  zainteresowania funduszy venture capital (podwyższonego ryzyka) – wtóruje Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. To właśnie PARP ma zarządzać funduszem. – Jest on odpowiedzią na potrzebę wypełniania luki kapitałowej pomiędzy fazą zasiewu a podwyższonego ryzyka. Jego wprowadzenie to efekt rozmów z przedsiębiorcami, aniołami biznesu i przedstawicielami rynku venture capital podczas zeszłorocznego cyklu warsztatów i konferencji organizowanych przez PARP, poświęconych perspektywom rozwoju funduszy podwyższonego ryzyka w Polsce – tłumaczy Lublińska-Kasprzak.

Urzędnicy zakładają, że pożyczkobiorcami będą innowacyjne firmy (start-upy), które zawrą z aniołem biznesu umowę inwestycyjną, na mocy której zobowiąże się on do dokonania inwestycji kapitałowej w przedsiębiorstwo. Taka spółka będzie mogła otrzymać pożyczkę w wysokości dwukrotności wkładu finansowego zapewnionego przez anioła biznesu. Minimalna wartość pożyczki ma wynosić 200 tys. zł, a maksymalna 2 mln zł. Dzięki niskiemu oprocentowaniu mechanizm ten ma stanowić atrakcyjną ofertę dla przedsiębiorców potrzebujących kapitału na uruchomienie działalności innowacyjnej firmy i wprowadzenia jej produktu na rynek.

Fundusz ma być uruchomiony w czerwcu br. Jego budżetu jeszcze nie ustalono.