Ponad 250 tys. studentów i ponad 100 tys. uczniów szkół branżowych i technicznych w Polsce skorzystało do końca 2020 r. z programu Erasmus, który wspiera w krajach Unii mobilność edukacyjną oraz zagraniczną współpracę studentów, wykładowców akademickich, uczniów i nauczycieli – wynika z danych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która realizuje zadania Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Pokolenie Erasmusa
– Wyrosło już całe pokolenie ludzi, którzy mają na koncie to międzynarodowe doświadczenie. I czerpią z niego na co dzień – podkreśla Beata Skibińska, dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego FRSE.
Polska została objęta Erasmusem pod koniec lat 90., jeszcze przed przystąpieniem do Unii, dzięki wzmocnionej strategii przedczłonkowskiej, którą Bruksela zastosowała wobec państw z naszego regionu.
Dla wielu młodych ludzi, szczególnie w pierwszych latach działania Erasmusa w Polsce, był on jedyną szansą wyjazdu na studia na zachodnich uczelniach i staże w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Początkowo z tej szansy korzystało kilka tysięcy studentów rocznie, ale liczba ta szybko wzrosła do 14–16 tys. Dodatkowo program wspierał mobilność wykładowców i pracowników uczelni, instytucji badawczych oraz szkół.