Dofinansowanie takim podmiotom jak np. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oferowała (dotacje już rozdysponowano) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka". Jedną z jego części (działanie 3.1) poświęcono inicjowaniu działalności innowacyjnej. Przeznaczono nań 174,8 mln euro, w tym 148,6 mln euro z Unii Europejskiej.
Euro dla instytucji
Odbiorcami tych pieniędzy są instytucje wspierające powstawanie innowacyjnych przedsiębiorstw, np. inkubatory, w tym inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii i parki naukowo-technologiczne. Żeby otrzymać dofinansowanie, instytucje te startowały w konkursach organizowanych przez PARP. Odbyły się trzy takie nabory wniosków (po jednym rocznie w latach 2008–2010). W ten sposób PARP wyłoniła 46 instytucji otoczenia biznesu, które łącznie wsparła kwotą 573,4 mln zł i nie przewiduje już kolejnych naborów.
Pieniądze te są przekazywane dalej, do przedsiębiorców. Posłużyły do powstania 300 już nowych biznesów. Wybrane przez PARP podmioty udzielają bowiem dwuetapowego wsparcia powstającym innowacyjnym firmom. Instytucje te poszukują i wybierają innowacyjne pomysły i pomagają utworzyć nowe przedsiębiorstwo (tzw. preinkubacja). To pierwszy etap. W drugim inwestują w nowe przedsiębiorstwa. Wejście kapitałowe następuje w sytuacji, gdy wyniki działań podjętych w zakresie preinkubacji wskażą na ekonomiczną zasadność prowadzenia przez nowo powstałe przedsiębiorstwo działalności gospodarczej opartej na innowacyjnym rozwiązaniu i zaistnieje prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku przez nową firmę. Wejście kapitałowe może objąć wyłącznie firmy, które przeszły etap preinkubacji (niemożliwy jest udział wyłącznie w drugim etapie wsparcia). Wejście kapitałowe poniżej 50 proc. udziałów może wynieść nie więcej niż 200 tys. euro (według kursu z dnia udzielenia pomocy). Środki uzyskane po zakończeniu inwestycji (tj. po wyjściu z niej) trafiają z powrotem do instytucji wspierającej powstawanie innowacyjnych przedsiębiorstw z przeznaczeniem na kontynuację działalności o takim samym charakterze.
Szansa na duże zyski
– Fundusze z programu „Innowacyjna gospodarka" pozwalają na inicjowanie działalności innowacyjnej. Wsparcie otrzymują instytucje otoczenia biznesu, które w pierwszej kolejności pomagają w założeniu firmy, następnie przez kilka miesięcy – w fazie tzw. inkubacji – pomagają młodym przedsiębiorcom w jej prowadzeniu, wreszcie wspierają kapitałowo te firmy, które najlepiej rokują na przyszłość – mówi „Rz" Piotr Popa z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Wskazuje, że tego typu przedsięwzięcia wymagają najczęściej relatywnie dużych nakładów kapitałowych, ale jednocześnie w przypadku powodzenia rynkowego przynoszą swoim właścicielom duże, ponadprzeciętne zyski. Dlatego też naturalnym źródłem finansowania takich projektów jest kapitał podwyższonego ryzyka oferowany firmom rozpoczynającym działalność przez tzw. fundusze seed capital.