Miejscowości, w których unijne euro wykorzystano na rewitalizację, to m.in. Brodnica, Koronowo, Kruszwica i Golub-Dobrzyń. Jedną z tego typu inwestycji zauważoną nie tylko w kraju, ale i na forum europejskim jest odnowa bydgoskiej Wyspy Młyńskiej, którą sfinansowano m.in. z regionalnego programu operacyjnego Kujaw na lata 2007–2013. Przedsięwzięcie to znalazło się w ścisłym finale ubiegłorocznego konkursu RegioStars (w jednej z pięciu kategorii) organizowanego corocznie przez Komisję Europejską. Komisja raz do roku wyróżnia oryginalne i innowacyjne projekty mogące służyć jako przykłady właściwego inwestowania pieniędzy europejskich. W kategorii City Star, w której premiowane jest zintegrowane podejście do wspierania rozwoju miast, rewitalizacja Wyspy Młyńskiej znalazła się w gronie finalistów wraz z projektami zrealizowanymi w: Antwerpii, Berlinie, Malmö i Wiedniu.
Odnowa dróg
W ostatnich latach na modernizację dróg samorząd województwa przeznaczył prawie 0,5 mld zł. W ciągu sześciu lat przebudowano prawie 250 kilometrów dróg. Jedną z pierwszych inwestycji współfinansowanych dzięki środkom z Unii była przebudowa drogi wojewódzkiej nr 246 łączącej Łabiszyn, Szubin i Nakło. W tej części województwa z programu regionalnego dofinansowano też modernizację drogi wojewódzkiej nr 247 łączącej Szubin z Kcynią oraz drogi wojewódzkiej nr 241 łączącej Kcynię, Nakło i Sępólno Krajeńskie. Również na północy regionu zmodernizowano trzy ważne drogi. Kluczowe znaczenie miała przebudowa drogi wojewódzkiej nr 534 liczącej ponad 75 km, łączącej Grudziądz, Wąbrzeźno i Rypin. Wraz modernizacją drogi wojewódzkiej nr 560 łączącej Brodnicę, Rypin i Sierpc powstało zaś jedno z pierwszych rond turbinowych w regionie. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tam tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie lub przy zjeździe z niego nie występują punkty kolizyjne. Odnowiono też drogę nr 553 łączącą Toruń z Wybczem. Pierwszy etap odnowy kujawsko-pomorskich tras wojewódzkich z wykorzystaniem euro z programu regionalnego na lata 2007–2013 zakończyła modernizacja drogi nr 252 łączącej Inowrocław z Włocławkiem. Jeszcze w tym roku zakończy się przebudowa ciągu dróg nr 251 oraz nr 252 (Żnin – Inowrocław – Włocławek). To największy projekt realizowany w regionie (o wartości 108 mln zł) obejmujący przebudowę prawie 63 km.
Środki unijne wykorzystano też do budowy obwodnic kilku miast. Dzięki temu część ruchu tranzytowego udało się wyprowadzić m.in. z Brodnicy, Chełmna, Janikowa i Pakości. W tym roku ma się też zakończyć budowa Trasy Uniwersyteckiej (to największy projekt zmieniający układ komunikacyjny Bydgoszczy).
Euro dla lotniska
Budowa nowego układu transportowego nie ogranicza się do inwestycji drogowych. Pieniądze europejskie posłużyły też do realizacji „Zintegrowanego projektu inwestycyjnego rozwoju funkcji portu lotniczego w Bydgoszczy w ramach węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko-toruńskiej". W ramach tego pięcioetapowego przedsięwzięcia zakupiono m.in. sprzęt do obsługi naziemnej i do eksploatacji lotniska oraz wyremontowano drogę startową, dzięki czemu zwiększył się poziom bezpieczeństwa operacji lotniczych.