Grupa Wyszehradzka silniejsza dzięki UE

Polska, Czechy, Węgry ?i Słowacja znacząco zyskały gospodarczo na dziesięcioletniej obecności ?w Unii Europejskiej – uważa Erste Group Polska.

Publikacja: 06.05.2014 15:41

W Polsce i na Słowacji PKB na osobę wzrósł od wejścia do UE ponad dwa razy

W Polsce i na Słowacji PKB na osobę wzrósł od wejścia do UE ponad dwa razy

Foto: Rzeczpospolita

Analitycy Erste Group przygotowali raport podsumowujący dziesięć lat członkostwa krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) w Unii Europejskiej. Wskazali w nim korzyści, jakie kraje te odniosły wskutek obecności we Wspólnocie, ale i wyzwania stojące przed nimi.

Jak wynika z wyliczeń Erste Group, dzięki udziale w UE produkt krajowy brutto (PKB) państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) rósł dodatkowo o ok. 1 proc. rocznie. Każde z czterech państw odnotowało też wzrost PKB w przeliczeniu na mieszkańca – Słowacja i Polska ponaddwukrotny. Krajowa siła nabywcza czwórki krajów osiągnęła 65 proc. średniej dla tzw. starej Unii (UE 15). Przez dziesięć lat różnica w wynagrodzeniach zmalała o jedną trzecią.

Jak podkreślają autorzy raportu, wejście do UE otworzyło przed firmami z tych krajów nowe możliwości związane z dostępem do jednolitego rynku z ponad 500 mln klientów. Przyniosło to korzyści w postaci rosnącego eksportu, którego dynamika jest zauważalna we wszystkich czterech państwach. Eksport państw Grupy Wyszehradzkiej rósł trzykrotnie szybciej niż w przypadku UE 15. Eksport stał się jednym z najważniejszych atutów regionu. Trzy spośród czterech państw (Słowacja, Węgry i Czechy) znalazły się w rankingu pięciu najbardziej otwartych gospodarek w UE. Obecnie Grupa Wyszehradzka jest czwartym co do wielkości eksporterem w Unii – to awans z szóstej pozycji w 2003 r.

Państwa grupy dobrze radziły sobie na rynkach światowych. Poziom ich eksportu do państw spoza Unii zwiększył się od 2003 r. czterokrotnie. Razem wzięte kraje Wyszehradu stały się też drugim (po Niemczech) największym producentem samochodów w UE.

Jakość życia w Polsce, Czechach, Węgrzech i na Słowacji podniosła się bardziej niż w przypadku Wielkiej Brytanii i Niemiec.

– Dziesięć lat po przystąpieniu do UE postęp społeczno-ekonomiczny państw grupy V4 widać jak na dłoni. Dzięki członkostwu w UE nastąpił wzrost zarówno siły gospodarczej, jak i znaczenia tych państw – podkreśla Juraj Kotian z Erste Group.

Erste Group przedstawia też wyzwania stojące przed czwórką państw. W przypadku Polski jest to inwestowanie w badania oraz odejście od gospodarki opartej na produkcji.

– Za największe wyzwania stojące przed Polską uważamy zwiększenie wydatków na badania i rozwój oraz przejście na innowacyjny model gospodarki – mówi Katarzyna Rzentarzewska, analityk rynku fixed income z banku Česká spořitelna (czeski bank będący częścią Erste Group).

Słowacja powinna zreformować instytucje publiczne i zwiększyć elastyczność rynku pracy.

Zalecenia dla Węgier to zwiększenie wykorzystania środków unijnych, ograniczenie wydatków publicznych i poprawa wskaźnika zatrudnienia.

Czechom Erste Group doradza m.in. ograniczenie korupcji i zwiększenie efektywności instytucji, wsparcie dla inwestycji oraz dywersyfikację źródeł energii.

Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem