Analitycy Erste Group przygotowali raport podsumowujący dziesięć lat członkostwa krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) w Unii Europejskiej. Wskazali w nim korzyści, jakie kraje te odniosły wskutek obecności we Wspólnocie, ale i wyzwania stojące przed nimi.
Jak wynika z wyliczeń Erste Group, dzięki udziale w UE produkt krajowy brutto (PKB) państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) rósł dodatkowo o ok. 1 proc. rocznie. Każde z czterech państw odnotowało też wzrost PKB w przeliczeniu na mieszkańca – Słowacja i Polska ponaddwukrotny. Krajowa siła nabywcza czwórki krajów osiągnęła 65 proc. średniej dla tzw. starej Unii (UE 15). Przez dziesięć lat różnica w wynagrodzeniach zmalała o jedną trzecią.
Jak podkreślają autorzy raportu, wejście do UE otworzyło przed firmami z tych krajów nowe możliwości związane z dostępem do jednolitego rynku z ponad 500 mln klientów. Przyniosło to korzyści w postaci rosnącego eksportu, którego dynamika jest zauważalna we wszystkich czterech państwach. Eksport państw Grupy Wyszehradzkiej rósł trzykrotnie szybciej niż w przypadku UE 15. Eksport stał się jednym z najważniejszych atutów regionu. Trzy spośród czterech państw (Słowacja, Węgry i Czechy) znalazły się w rankingu pięciu najbardziej otwartych gospodarek w UE. Obecnie Grupa Wyszehradzka jest czwartym co do wielkości eksporterem w Unii – to awans z szóstej pozycji w 2003 r.
Państwa grupy dobrze radziły sobie na rynkach światowych. Poziom ich eksportu do państw spoza Unii zwiększył się od 2003 r. czterokrotnie. Razem wzięte kraje Wyszehradu stały się też drugim (po Niemczech) największym producentem samochodów w UE.
Jakość życia w Polsce, Czechach, Węgrzech i na Słowacji podniosła się bardziej niż w przypadku Wielkiej Brytanii i Niemiec.