Dochody pochodzące z możliwości odpisania 1 proc. od podatku są tylko niewielką częścią wpływów finansowych organizacji pożytku publicznego (dalej: opp). Organizacje te bardzo często realizują misję za publiczne pieniądze, a przekazywanie im części zadań przyczynia się do budowania społeczeństwa obywatelskiego >patrz ramka.
Organizacje pożytku publicznego działają na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Co jest działalnością pożytku publicznego i kto może ją prowadzić?
Kto może
Działalnością pożytku publicznego – zgodnie z ustawą – jest działalność społecznie użyteczna prowadzona przez organizację pozarządową w sferze zadań publicznych. Dzieli się ona na odpłatną i nieodpłatną.
Organizacją pożytku publicznego mogą zostać: organizacja pozarządowa (np. stowarzyszenie, fundacja), kościelne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub osoby prawne i spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także kluby sportowe, jeśli nie działają w celu osiągnięcia zysku i przeznaczają całość osiągniętego zysku na realizację celów statutowych.
Jednocześnie, aby uzyskać status organizacji pożytku publicznego, należy prowadzić działalność na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów, które nie mogą się wyróżniać dobrą sytuacją życiową lub materialną. Działalność nie może być także ograniczona tylko i wyłącznie do członków organizacji. Ustawa określa 33 sfery zadań publicznych będących działalnością pożytku publicznego.