Aktualizacja: 28.01.2019 15:08 Publikacja: 28.01.2019 15:45
Foto: Adobestock
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to największe spotkanie przedstawicieli biznesu, polityki i mediów gospodarczych. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia było kształtowanie gospodarki w ramach światowej czwartej rewolucji przemysłowej. Jeden z paneli zorganizowanych w Domu Polskim w Davos we współpracy z MCI dotyczył inwestycji na rynku technologii.
Podczas drugiego dnia forum Tomasz Czechowicz rozpoczął dyskusję na temat podsumowania inwestycji rynku VC i PE w Europie. Podczas prelekcji porównywał wyniki światowych liderów, przedstawiał największe transakcje sprzedaży i czynniki wpływające na ich rozwój.
- Ostatnie lata to stałe rekordy na europejskim rynku transakcji dokonanych przez fundusze inwestycyjne. Doszło do sprzedaży największych technologicznych spółek, które znacząco podniosły wyniki całego obszaru. Inwestorów zmieniły takie marki jak Spotify – 24,21 mld euro, Adyen – 18,25 mld euro, FarfeTech – 6.1 mld euro czy ElasticSearch – 5,4 mld, tłumaczył Czechowicz.
Pomimo tak dobrych wyników głównymi graczami na światowym rynku pozostają Chiny i USA, które w ubiegłym roku dokonały transakcji na odpowiednio - 113 i 136 mld dol. i są uważane za swoiste inkubatory technologicznych spółek.
- Europa, choć konsekwentnie zbliża się do ich poziomu, osiągnęła inwestycje na ok. 107 mld USD. Wpływ na wyższe wyniki innych regionów świata ma wiele czynników, przede wszystkim jest to innowacyjny ekosystem, dynamiczne środowisko technologiczne i wysoki poziom edukacji odpowiadającej na aktualne potrzeby rynku. Jednak kluczem do rozwoju technologicznego DNA są właśnie intensywne inwestycje w spółki technologiczne. Europejski rynek VC/Digital PE angażuje zaledwie 0,13 proc. wartości swojego PKB, podczas gdy liderzy przeznaczają na to prawie trzy razy więcej – ok. 0,5 proc. PKB, dodał Czechowicz.
Choć dynamika wzrostu podejmowanych inwestycji przez fundusze zaangażowane w gospodarkę cyfrową Starego Kontynentu jest wysoka i wynosi ok. 30 proc. r/r, to należy pamiętać, że wynika to z niskiej sytuacji wyjściowej. Region Dalekiego Wschodu, pomimo wysokiej bazy, osiąga ponad dwukrotnie większe tempo rozwoju - 70 proc.
Co ważne, rozwój technologii nie zawsze idzie w parze ze wzrostem gospodarczym. Jedne z najsilniejszych gospodarek Europy – Niemcy, Polska czy Włochy posiadają najmniejszą liczbę spółek technologicznych. Pomimo ogromnego potencjału, te kraje ciągle nie potrafią wypracować własnej drogi na zbudowanie silnej pozycji w nowych technologiach. Wpływ na taką sytuację mają przestarzałe regulacje prawne, dotyczące m.in. funkcjonowania fintech-ów, nasycenie rynku oraz wysoka konkurencja.
- Przyszłością europejskiego rynku technologii jest szersze zastosowanie sztucznej inteligencji AI i big data, np. w obszarze zdrowia. Inwestycje poczynione w bieżący rozwój tego środowiska będą miały wpływ na nowe pokolenia, a w efekcie na kondycję gospodarki. Stworzenie przyjaznego ekosystemu dla twórców aplikacji, w tym również przepisów prawa ułatwiającego ich działanie, wykształci nowych światowych gigantów - podkreślał Brent Hoberman CEO Founders Forum i Firstminute Capital.
Nowe spółki technologiczne wyznaczają kierunek rozwoju całej gospodarki, generują nowe miejsca pracy, wyznaczają trendy i kształtują przyszłe pokolenia. Przyszłość tego obszaru jest zależna od przestarzałego prawa i powolnych procesów legislacyjnych. Staje to w kontrze z tempem rozwoju technologii, których doświadczamy na co dzień.
Ranking miast - największych trucicieli atmosfery nad Rosją otwiera najstraszniejsze przemysłowe miasto kraju - Norylsk.
Finansowanie, którego warunki zależą od spełnienia wskaźników z obszaru ESG, jest dostępne dla szerokiego grona firm, od największych po małe. Nie zależy też od branży – podkreśla Paweł Derengiewicz, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.
Jedną z konkluzji debaty jest potrzeba wyraźnego i odważnego komunikowania społeczeństwu, że nie żyjemy w czasach, kiedy możliwe jest dowolne zwiększanie wydatków.
Rosyjski resort finansów w środę rozpoczął rekordowe zaciąganie pożyczek na rynku krajowym. W jeden dzień sprzedał obligacje o wartości biliona rubli. Większość kupiły banki. W piątek Kreml rusza ze skupem walut i złota z rynku.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zadłużenie na świecie wzrosło po 9 miesiącach 2024 r. o ponad 12 bln dolarów do rekordowej sumy prawie 323 bln - podał Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF). Duże deficyty budżetowe wskazują, że długi krajów mogą zwiększyć się do 2028 r. o jedną trzecią do 130 bln. Pełne dotrzymanie celów redukcji emisji spalin może oznaczać dodatkowe 38 mld dolarów doliczone do światowego zadłużenia w 2028 r.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Już 13 grudnia 2024 r. w Google for Startups w Warszawie odbędzie się Wielki Finał Econverse Cup 2024 – kulminacyjny punkt największej symulacji tworzenia biznesu dla młodych w Polsce. Po raz trzeci młodzi Polacy z pięciu miast będą mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się w rywalizacji, prezentując swoje pomysły na biznes przed jury, w skład którego wejdą inwestorzy, mentorzy oraz aniołowie biznesu. W tym roku wydarzenie uświetni wystąpienie Sebastiana Kulczyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas