Sposoby wykorzystania tej szansy były w piątek przedmiotem debaty Europejskiej Akademii Samorządowej i Związku Województw RP przeprowadzonej w pięciu miastach.

– Wszystkie polskie regiony stoją przed szansą, jaką stwarza unijny 7. program badawczy z budżetem 54,6 mld euro i towarzyszący mu program „Konkurencyjność i innowacje”, na który przeznaczono 3,6 mld euro – stwierdził prof. Jerzy Buzek, gospodarz debaty, który jest posłem sprawozdawcą w Parlamencie Europejskim ds. 7. programu ramowego.

Pieniądze te mają zostać wykorzystane w latach 2007 – 2013. W tym czasie Polska stanie się największym beneficjentem unijnej polityki spójności. Ze względu na nowe podejście Unii obecnie to na regionach i władzach samorządowych spoczywa zadanie unowocześnienia gospodarki – tworzenia warunków do powstania konkurencyjnego przemysłu i nowych miejsce pracy. A regiony w Polsce są bardzo zróżnicowane pod względem potencjału rozwojowego. Za przejaw dążeń do wyrównywania tych dysproporcji można uznać m.in. inicjatywy tworzenia parków technologicznych, w czym szczególny udział mają samorządy.

W Polsce w pełni funkcjonuje 15 takich centrów pozwalających na współdziałanie firm i placówek badawczych. Łącznie tego rodzaju projektów w różnych fazach zaawansowania – od parków, w których działają dziesiątki firm, po ośrodki dopiero przygotowywane – jest 41.

W parkach technologicznych w Polsce działa ponad 320 innowacyjnych firm. To dwukrotnie więcej niż przed dwoma laty. Debacie patronowała „Rz”.