Według szacunków serwisu ShowBIZ Data, który na bieżąco zbiera dane o sprzedaży biletów, globalne wpływy z ich sprzedaży wyniosły w 2009 roku już 9,41 mld dol., z czego prawie połowę (4,69 mld dol.) zapewniły kina amerykańskie. Kolejnym krajem o najwyższych wpływach była Japonia (737 mln dol.), a następnymi – Wielka Brytania (702 mln dol.), Francja (677 mln dol.) i Niemcy (486 mln dol.). Na całym świecie do kin poszło już w tym roku 1,34 mld ludzi.
Tegorocznymi globalnymi blockbusterami są jak dotąd „Anioły i demony” (ekranizacja kontynuacji „Kodu da Vinci”), „Star Trek” i „Transformers: Zemsta upadłych”.
W Polsce Boxoffice.pl nie podsumował co prawda jeszcze półrocza, ale kina spodziewają się rekordowo wysokich wpływów. – Zanosi się na rekord. Nasze obecne prognozy wskazują, że będzie to bardzo dobre półrocze. Wpływy ze sprzedaży biletów są stabilne, nie można powiedzieć, żebyśmy odczuwali kryzys – mówi „Rz” Marek Palpuchowski, wiceprezes Centrum Filmowego Helios, jednego z trzech – obok Cinema City i Multikina – największych operatorów sieci kinowych w Polsce. Właściciele kin wciąż zbierają plony uruchamiania nowych multipleksów. Już po wynikach za pierwszy kwartał było widać, że w tym roku sprzedaż biletów w Polsce idzie dobrze. Po pierwszych trzech miesiącach roku według Boxoffice.pl wpływy ze sprzedaży biletów wynosiły 198,1 mln zł, aż o 16,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
Ponad 9 mld dol. już sprzedanych biletów na świecie pozwala przypuszczać, że globalnie ten rok zamknie się w kinach wpływami porównywalnymi z ubiegłorocznymi, kiedy ludzie wydali na kina ponad 25 mld dol. Tym bardziej że w drugiej połowie ro- ku na ekrany ma wejść „Avatar” Jamesa Camerona, film w całości zrealizowany w technologii 3D, który w opinii ekspertów może zrewolucjonizować rynek.
Według prognoz analityków z PricewaterhouseCoopers w tym roku wpływy ze sprzedaży biletów do kin wzrosną o 4,4 proc., do 29,6 mld dol., i będą dalej rosnąć (średnioroczna stopa wzrostu na lata 2009 – 2013 jest prognozowana na 5,9 proc.), aż w 2013 r. osiągną 37,71 mld dol.