Reklama

Warszawa przegrała z Moskwą

Stolica Polski dopiero w trzeciej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów europejskich miast. Od lat w rankingu zdecydowanie wygrywa Londyn

Aktualizacja: 05.10.2010 02:49 Publikacja: 04.10.2010 20:39

Warszawa przegrała z Moskwą

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

Jak podaje w najnowszym raporcie European Cities Monitor firma doradcza Cushman & Wakefield (C&W) wśród ankietowanych menedżerów z 500 największych europejskich firm najwięcej wskazuje jako miejsce do potencjalnych inwestycji w najbliższych latach Moskwę. Warszawa, która w ubiegłym roku była liderem tego zestawienia, teraz spadła na drugą pozycję, ale i tak ma więcej wskazań niż Paryż czy Londyn, nie mówiąc o innych miastach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Z kolei jeśli chodzi o planowaną ekspansję poza Europę, nie ma zaskoczenia – tu menedżerowie koncernów z naszego kontynentu najczęściej wskazują Szanghaj, New Delhi, Sao Paulo oraz Pekin.

– Wysoki wzrost PKB i duży potencjał wzrostu wydatków konsumenckich sprawiają, że Rosja jest ważną lokalizacją dla rozwoju firm, a rosyjski sektor petrochemiczno-gazowy jest wciąż atrakcyjny – mówi Tim Millard, dyrektor zarządzający C&W w Rosji.

[srodtytul]Zmiany w Warszawie[/srodtytul]

Jednak eksperci C&W podkreślają, że i w Warszawie bardzo dużo się dzieje.

Reklama
Reklama

– W stolicy trwają remonty i inwestycje związane np. z organizacją wielkiej imprezy piłkarskiej. Dzięki Euro 2012 będzie o nas głośno, ale tylko przez chwilę, natomiast dzięki nowym inwestycjom oraz modernizacji infrastruktury możemy przyciągnąć zagraniczny kapitał do Polski na dłużej – mówi Anna Kwiatkowska z polskiego oddziału C&W.

W ogólnym rankingu 36 najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów miast w Europie Warszawa zajmuje dopiero 24. miejsce – rok temu była oczko wyżej i w tym przedziale kształtują się notowania polskiej stolicy od wielu lat. W zestawieniu od lat zdecydowanie wygrywa Londyn, kolejne są Paryż i Frankfurt, a na czwartą pozycję kosztem Barcelony awansowała Bruksela. W pierwszej dziesiątce znalazły się także aż cztery miasta niemieckie. Najlepiej oceniana pod kątem przyszłych inwestycji Moskwa zajęła dopiero 33. miejsce.

Ranking powstaje od 21 lat i ankietowani menedżerowie oceniali miasta w 12 kategoriach, między innymi takich, jak dostępność do wykwalifikowanych pracowników, koszty ich zatrudnienia, transport, czystość środowiska czy dostępność powierzchni biurowej.

- W Warszawie bardzo dużo się dzieje, jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę drogowo-komunikacyjną. Trwa m.in. budowa mostu Północnego, drugiej linii metra czy obwodnicy, więc w tym zakresie w ciągu kilku lat zajdą zmiany ułatwiające życie mieszkańcom – mówi Marcin Ochmański, zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

– Trudno porównywać się z takimi miastami jak Londyn czy Paryż, gdzie infrastruktura jest na znacznie wyższym poziomie, ale inwestycje trwają od dekad i nie trzeba odrabiać wieloletnich zaniedbań – dodaje.

[srodtytul]Dobry klimat[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Choć w głównym zestawieniu wynik Warszawy nie zachwyca, to w podrankingach sytuacja wygląda nieco lepiej. Pod względem klimatu tworzonego dla biznesu Warszawa zajmuje trzecie miejsce, a lepsze notowania mają jedynie Londyn i Dublin. Z kolei pod względem kosztów zatrudnienia pracowników polska stolica jest zdecydowanym liderem przed Bratysławą i Lizboną.

W innych jest jednak gorzej – Warszawa została nisko oceniona pod względem jakości życia, a także w kwestiach związanych z ochroną środowiska. W tych kategoriach zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w całej Europie. Wyniki raportu pokazują też spadek stolicy Polski o kilka pozycji pod względem efektywności połączeń transportowych. W tym przypadku trudno jednak mieć pretensje, skoro na taką skalę trwają nowe inwestycje drogowe.

– Miasto inwestuje też w innych sektorach, jak kultura, edukacja czy ochrona zdrowia, więc poziom życia mieszkańców wzrośnie. Z kolei na wyniki w kategorii infrastruktura telekomunikacyjna władze lokalne zbyt dużego wpływu nie mają – poza uruchamianiem Internetu bezprzewodowego, który w Warszawie działa m.in. na Krakowskim Przedmieściu – mówi Marcin Ochmański.

Jak podkreśla, władze miasta zaskoczyła niższa pozycja w rankingu ochrona środowiska, bo w ostatnim roku w stolicy nie powstał żaden duży zakład przemysłowy. – W Warszawie emisja CO[sup]2[/sup] jest niższa niż w Berlinie, Dublinie czy Amsterdamie, mimo to pracujemy nad jej dalszą obniżką. Finalizujemy właśnie prace nad strategią redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 r. – dodaje.

[ramka] W Warszawie jest coraz więcej miejsc, np. biurowców, które standardem nie odbiegają od podobnych budynków w Londynie czy Moskwie. W mieście bardzo dużo się zmienia. Co warto podkreślić, mieszka w nim jedynie ok. 5 proc. populacji kraju, co na tle stolic z zachodniej Europy jest wynikiem znacznie niższym. Jeśli Warszawa będzie dalej tak szybko się rozbudowywać, widać, jaki ogromny potencjał w niej tkwi, podobnie w Moskwie. Te miasta są teraz oceniane raczej nie przez pryzmat obecnej sytuacji, ale ich możliwości w przyszłości.

[i]Adam Żołnowski

Reklama
Reklama

PricewaterhouseCoopers[/i][/ramka]

[ramka][b]Stolica stawia na środowisko [/b]

W niedawnym raporcie przygotowanym przez Economist Intelligence Unit na zlecenie Siemensa wśród 30 europejskich miast przyjaznych środowisku Warszawa zajęła 16. pozycję. Oceniano poziom emisji efektywność budynków czy gospodarowanie odpadami. Wygrała Kopenhaga z 87,31 pkt. Kolejne pozycje zajął Sztokholm i Oslo. Wynik Warszawy to 59,04 pkt. W kategorii nadzór nad ochroną środowiska razem z Oslo zajęła piąte miejsce. Do wielu miast dużo nam brakuje, ale jeśli chodzi o region, lepsze wyniki osiągnęły tylko znacznie mniejsze Wilno i Ryga.[/ramka]

Jak podaje w najnowszym raporcie European Cities Monitor firma doradcza Cushman & Wakefield (C&W) wśród ankietowanych menedżerów z 500 największych europejskich firm najwięcej wskazuje jako miejsce do potencjalnych inwestycji w najbliższych latach Moskwę. Warszawa, która w ubiegłym roku była liderem tego zestawienia, teraz spadła na drugą pozycję, ale i tak ma więcej wskazań niż Paryż czy Londyn, nie mówiąc o innych miastach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Reklama
Reklama