W listopadzie ubiegłego roku zostało zawarte wstępne porozumienie w sprawie połączenia MR Banku (Mazowiecki Bank Regionalny) z Gospodarczym Bankiem Wielkopolski w Poznaniu.
– Obecnie trwa wycena wartości akcji obu banków przez firmę doradczą, której rezultat stanowić będzie podstawę ustalenia przez obie strony parytetu wymiany akcji – tłumaczy Marek Kłos, dyrektor departamentu marketingu GBW. Dodaje, że o wszczętych i prowadzonych działaniach łączeniowych na bieżąco jest informowana KNF. – Zakładamy, że dzięki temu wniosek o wyrażenie zgody na łączenie, który zamierzamy złożyć w pierwszym kwartale 2011 r., będzie mógł być rozpatrzony w relatywnie krótkim czasie – podkreśla Kłos.
[wyimek]216 banków spółdzielczych znajdzie się w nowym zrzeszeniu[/wyimek]
Do tej pory na rynku działały trzy zrzeszenia banków spółdzielczych: największe przy Banku Polskiej Spółdzielczości, drugie przy Gospodarczym Banku Wielkopolski i trzecie, najmniejsze, przy Mazowieckim Banku Regionalnym.
MR Bank w ostatnim czasie radził sobie najsłabiej. W 2008 r. miał 30 mln zł straty, m.in. w związku z inwestycjami na rynku islandzkim. Rok później wypracował 4 mln zł zysku. Ze zrzeszenia MR Banku odchodziły kolejne banki spółdzielcze i obecnie jest ich tylko 66. Spółdzielcza Grupa Bankowa, zbudowana wokół Gospodarczego Banku Wielkopolski, skupia obecnie 150 banków.