O Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych wiemy tyle, ile one same mówią: że mają blisko 2 tys. oddziałów, 2,5 mln członków oraz 15 mld zł depozytów. Na hasło „sprawdzam" w postaci wejścia od października pod nadzór KNF zareagowały oburzeniem.
– To nagonka, która ma zniechęcić Polaków do Kas, a w rezultacie skłonić ich do składania depozytów w instytucjach, które mają zagranicznych właścicieli. Oznacza to, że pieniądze wypływają z Polski. W krajach pogrążonych w kryzysie, w których spółki matki polskich banków mają nierzadko rating śmieciowy, ludzie wypłacają pieniądze, które wpłacili Polacy – ocenił na poniedziałkowej konferencji Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej, nadzorującej system SKOK i senator PiS. Ostro sprzeciwiał się porównywaniu kas z piramidami finansowymi podkreślając, że przez 20 lat działania nie upadła żadna z nich. Po pierwszym półroczu 2012 r. kasy miały 64 mln zł zysku.
– To, że nie było żadnej upadłości SKOK-u, to bardzo dobrze, jednak nie jest to żadną gwarancją, że nie stałoby się tak w przyszłości. Szczególnie że czasy i otoczenie biznesowe są ciężkie. Właśnie dlatego wszystkie kraje idą w kierunku wzmocnienia sektora bankowego. Dla klientów kas to szczególnie istotne, ponieważ najczęściej są to osoby o niższych dochodach – mówi Dariusz Rosati, szef Sejmowej Komisji Finansów Publicznych (PO, ta partia wystąpiła z propozycją objęcia SKOK nadzorem KNF).
W październiku do SKOK wejdą audytorzy. – Będą badali sprawozdania kas, które potem trafią do nas i będziemy je analizowali. Czekam na podpisy biegłych rewidentów i dziś nie chcę oceniać, czy w kasach jest dobrze czy źle – podkreśla w rozmowie z „Rz" Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego. Kasy w przyszłości miałyby też płacić składkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, by ten zabezpieczał depozyty w nich zgromadzone (dziś odpowiada za to Fundusz Stabilizacyjny Kasy Krajowej oraz Zbiorowe Ubezpieczenie Depozytów TUW SKOK).
Władze SKOK skarżą się też na brak przedstawienia im analizy, co zmiany przyniosą, jakie były ich powody, a jakie będą ich koszty. Wątpliwości tych jednak nie ma rynek. – SKOK-i konkurują z bankami, szczególnie pod względem depozytów. W swoich inwestycjach również posługują się mechanizmem dźwigni finansowej. Nie widzę powodu, dla którego nie miałyby raportować na tych samych zasadach co banki – uważa Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities. Przypomina, że kasy zgromadziły tyle depozytów ile np. bank Millennium.