Dalekowschodni tygrys zaczyna sie budzić

Inwestorzy kupują akcje z państw, w których nastroje przedsiębiorców zaczęły się poprawiać

Publikacja: 04.11.2012 23:29

Dalekowschodni tygrys zaczyna się budzić

Dalekowschodni tygrys zaczyna się budzić

Foto: Rzeczpospolita

Inwestorzy z rynków wschodzących rozpoczęli nowy miesiąc w zdecydowanie lepszych nastrojach. W poprzednim tygodniu zarobili średnio po ok. 1 proc., przez co ich zarobek od początku roku, mierzony zmianą indeksu rynków rozwijających się MSCI?EM, zwiększył się do ponad 9 proc.

Początek zeszłego tygodnia nie zapowiadał się jednak dobrze. Huragan Sandy, który pustoszył Nowy Jork, sprawił, że w poniedziałek i wtorek giełda amerykańska nie pracowała, co miało fatalny wpływ na poziom obrotów na innych parkietach. Kolejne dni przyniosły jednak solidne zwyżki na większości rynków.

Już w poniedziałek inwestorzy mogli się cieszyć danymi o rosnących wydatkach Amerykanów, co szczególnie ucieszyło Chińczyków, którzy znaczną część produkcji dóbr konsumpcyjnych kierują właśnie do USA. Dobre nastroje w Azji skutecznie tłumiły jednak słabe dane z Japonii dotyczące wrześniowej produkcji przemysłowej (mocno spadła) czy malejących wydatków gospodarstw domowych. Dlatego bank centralny Japonii zapowiedział w poprzednim tygodniu uruchomienie dodatkowej transzy pieniędzy w ramach programu stymulowania gospodarki.

Druga część tygodnia przyniosła jednak wysyp wiadomości o pozytywnym wydźwięku, co miało przełożenie na decyzje inwestorów. Gracze z zadowoleniem przyjęli informacje o rosnącej sprzedaży detalicznej w Niemczech, co ma duże znaczenie dla Polski, Czech i Węgier, które nad Ren kierują znaczną część swojego eksportu. Ponadto październikowe odczyty wskaźników koniunktury PMI z najważniejszych gospodarek europejskich, a także amerykańskiej, okazały się nieco lepsze, niż zakładano. Co prawda w większości dane były gorsze niż miesiąc temu i sygnalizowały, że koniunktura wciąż się pogarsza, ale tempo spowolnienia malało, co daje szanse na zmianę trendu w kolejnych miesiącach.

Pozytywnie na tym tle wyróż-niała się Polska, gdzie wskaźnik PMI?dla przemysłu wzrósł do 47,3 pkt z 47 pkt we wrześniu. Prognozy zakładały dalszy spadek do 46,6 pkt. Znacznie gorzej prezentowały się jednak Czechy, gdzie koniunktura w przemyśle pogorszyła się (wskaźnik PMI zmalał do 47,2 pkt z 48 pkt miesiąc wcześniej). Skłoniło to czeski bank centralny do obniżenia, i tak już niskich, stóp procentowych do symbolicznego poziomu 0,05 proc. (z 0,25 proc.).

O tym, jak dużą wagę inwestorzy przywiązują do sygnałów o poprawiających się nastrojach przedsiębiorców, mogą świadczyć Chiny. Giełda w Szanghaju była w poprzednim tygodniu najlepszym miejscem lokowania kapitału (zyskała prawie 2,5 proc.), bo okazało się w czwartek, że tamtejszy PMI wzrósł do 49,5 pkt z 47,1 pkt, co daje nadzieję, że chińska gospodarka już niedługo wróci na tory szybkiego wzrostu.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej