Tegoroczne zalecenia obejmą także po raz pierwszy towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz domy maklerskie
Jak napisała Komisja Nadzoru Finansowego w stanowisku „w warunkach utrzymującego się podwyższonego ryzyka w otoczeniu zewnętrznym przejawiającego się w szczególności sytuacją międzynarodowych rynków finansowych oraz prognozami wzrostu gospodarczego, należy kontynuować politykę wzmacniania bazy kapitałowej instytucji finansowych działających w Polsce jako podstawy ich stabilności, bezpieczeństwa oraz dalszego rozwoju".
Instytucje finansowe otrzymają pismo od szefa KNF Andrzeja Jakubiaka zalecające ostrożną politykę dywidendową w przyszłym roku. Podobne obostrzenia nadzór wprowadził w ubiegłym roku, ale wówczas nie dotyczyły one towarzystw funduszy inwestycyjnych czy domów maklerskich.
Nie więcej niż 75 proc. zysku
Zalecenia nadzoru spowodują, że tylko część banków będzie mogła wypłacić dywidendę za 2012 rok. Wśród warunków jakie trzeba będzie spełnić, by móc podzielić się zyskiem z akcjonariuszami są: współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc., współczynnik Tier 1 powyżej 9 proc., ale także utrzymanie tych wskaźników na co najmniej takim poziomie na koniec 2013 roku, w scenariuszach testów warunków skrajnych, w tym szokowych. Konieczna jest także dobra ocena nadzorcza BION (nadaje ją KNF). Banki, które nie spełnią choćby jednego z tych kryteriów powinny być zobligowane do zatrzymania całego wypracowanego w 2012 r. zysku. Pozostałe będą uprawnione do wypłaty dywidend, ale jej maksymalny poziom nie powinien przekroczyć 75 proc. zysku. W ubiegłym roku banki, które przeszły przez „sito nadzoru" mogły przeznaczyć na dywidendę nie więcej niż 50 proc. zysku. Wówczas też przeciwwskazaniem do wypłaty dywidendy był także wysoki udział kredytów walutowych dla osób prywatnych (przekraczający 50 proc. portfela kredytowego), a także sytuacja, w której bank matka miał niedobór kapitału.
Z kolei ubezpieczyciele jeśli spełnią wszystkie pięć kryteriów nadzoru mogą wypłacić maksymalnie 75 proc. wypracowanego zysku w 2012 r. Choć wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych po wypłacie dywidendy powinien wynieść min. 110 proc. Pod pewnymi warunkami nadzór dopuszcza jednak wypłatę 100 proc. dywidendy gdy sytuacja ubezpieczyciela jest bardzo dobra.