Oprocentowanie pożyczek hipotecznych w USA osiągnęło w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od 7 miesięcy – wynika z danych Federal Home Loan Mortgage Corp.
Mimo wzrostu kosztów pożyczek na zakup domu, wciąż są one historycznie bardzo niskie. Według Freddie Mac, roczny koszt 30-letniego kredytu o stałym oprocentowaniu wzrósł w ciągu tygodnia z 3,52 proc. do 3,63 proc. W przypadku pożyczek 15-letnich skok oprocentowania był nieco niższy – z 2,76 proc. do 2,79 proc.
„Oprocentowanie pożyczek o stałym oprocentowaniu to wynik lepszych od prognoz danych z rynku pracy oraz o wydatkach konsumentów – uważa wiceprezes i główny ekonomista Freddie Mac Frank Nothaft. – Gospodarka utworzyła w lutym 236 tysięcy miejsc pracy, co pozwoliło zmniejszyć stopę bezrobocia do 7,7 proc. Umożliwiło to też zniwelowanie skutków wygaśnięcia ulgi podatku od wynagrodzeń (2 proc. – przyp. red.) oraz 1,1-proc. wzrost sprzedaży detalicznej, co było wynikiem znacznie przekraczającym prognozy".
Papiery dłużne mniej atrakcyjne
Analitycy przypominają, że stopy kredytów hipotecznych, choć najwyższe od sierpnia ub.r., wciąż znajdują się w USA w pobliżu historycznie najniższych wartości, co pozwala na stopniowe ożywienie na rynku nieruchomości. Najmniej za zaciągnięcie pożyczki na dom trzeba było zapłacić w listopadzie . W przypadku 30-letniego kredytu średnia stopa oprocentowania spadła wówczas do 3,31 proc., a 15-letniego do 2,63 proc. Były to najniższe wartości od 1971 roku, kiedy zaczęto kompilować dane statystyczne z rynku hipotecznego.
Do wzrostu kosztów pożyczek przyczynia się także sytuacja na rynku kapitałowym. Hossa na Wall Street sprawiła, że spadło zainteresowanie amerykańskimi papierami dłużnymi. W efekcie stopa oprocentowania 10-letnich obligacji federalnych osiągnęła w tym tygodniu najwyższy w tym roku poziom 2,06 proc. „Przyzwoite raporty gospodarcze musiały odbić się na rynku obligacji, przyczyniając się do wzrostu kosztów kredytów hipotecznych – uważa Keith Gumbinger, wiceprezes HSH.com, firmy monitorującej rynek nieruchomości. – Kiedy główne wskaźniki biją rekordy, nie należy zakładać, że oprocentowanie pożyczek hipotecznych będzie się obniżać".