Giełda na Cyprze została we wtorek otwarta po ponad dwóch tygodniach przerwy. Jej główny indeks tracił w ciągu dnia nawet 2,6 proc. Od początku roku jego wartość zmniejszyła się o ponad 13 proc., a od szczytu z 2007 r. o 97 proc. Akcje Hellenic Banku spadały wczoraj o ponad 20 proc., najwięcej od 17 lat. Obroty papierami Bank of Cyprus oraz Laiki (czyli dwóch banków, w których klienci poniosą straty na depozytach) są zawieszone do 15 kwietnia – zarówno na parkiecie w Nikozji, jak i na giełdzie w Atenach.
Dymisja Sarrisa
Cypryjski minister finansów Michalis Sarris podał się wczoraj do dymisji – została ona przyjęta. Nie wywołało to jednak dużego zaskoczenia. Pogłoski o dymisji Sarrisa pojawiły się już blisko dwa tygodnie temu, w trakcie największej eskalacji cypryjskiego kryzysu.
Sarris wyjaśnił, że złożył rezygnację z powodu toczącego się śledztwa w sprawie kulisów kryzysu finansowego na Cyprze. Do sierpnia 2012 r. był on prezesem banku Laiki, który jest obecnie likwidowany, a właściciele złożonych w nim depozytów o wartości powyżej 100 tys. euro mogą ponieść na nich straty wynoszące nawet 60 proc. Sarris utrzymuje, że próbował wówczas ratować Laiki przed bankructwem.
Złagodzone warunki
Odejście Sarrisa może nieco utrudnić zaplanowane na ten tydzień rozmowy przedstawicieli rządu w Nikozji z ministrami finansów państw strefy euro. Władze Cypru będą próbowały nieco złagodzić warunki pomocy finansowej. Częściowo to się im już udało. Zgodnie z nowymi ustaleniami, Cypr ma czas do 2017 r., by uzyskać 4 proc. nadwyżkę pierwotną w budżecie (a więc nadwyżkę bez uwzględniania kosztów obsługi zadłużenia). Początkowo Trójka (przedstawiciele MFW, Banku Światowego i Komisji Europejskiej) chciała, by taką nadwyżkę osiągnięto o rok wcześniej. Opierała się jednak wówczas na wyliczeniach mówiących, że gospodarka Cypru skurczy się w tym roku o 3,9 proc. Aktualne prognozy cypryjskiego rządu mówią zaś, że PKB wyspy spadnie w 2013 r. aż o 9 proc.
Zdaniem ekonomistów nie ma szans na uchronienie cypryjskiej gospodarki przed wieloletnią recesją. Rząd pracuje więc nad planem ożywienia. Wstępny projekt przewiduje m.in. ulgi podatkowe dla zagranicznych firm, które będą reinwestowały swoje zyski na Cyprze. Nowe przepisy mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i otwarcie Cypru na nowe branże. W planach jest m.in. ustawa pozwalająca na otwieranie kasyn na Cyprze. Dotychczas tego rodzaju hazardowe przybytki mogły działać jedynie w północnej, tureckiej części wyspy.