Projekt dyrektywy w sprawie planów naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków i przedsiębiorstw finansowych to odpowiedź Komisji Europejskiej na załamanie w tym sektorze gospodarki.
Do najistotniejszych elementów nowej dyrektywy należy obowiązek opracowywania przez instytucje finansowe planów naprawczych na wypadek kryzysu. Plany nie będą mogły zakładać wykorzystania środków publicznych, a ich opiniowaniem będzie się zajmować wyznaczony do tego krajowy urząd. Jeśli uzna on przedstawiony dokument za niewiarygodny, będzie mógł zażądać m.in. zmiany strategii i obniżenia ryzyka inwestycji.
Druga ważna zmiana to zobowiązanie odpowiednich krajowych organów do tworzenia planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (ang. resolution plans) dla firm z sektora finansowego. Chodzi o to, by już przed wybuchem kryzysu organy nadzoru miały wszystkie istotne informacje pozwalające zaplanować, w jaki sposób np. podzielić instytucję, by zachować tylko jej najważniejsze funkcje.
Pomysły Komisji spotkały się z dość przychylnym przyjęciem ekspertów. Analitycy z niemieckiego Centrum für Europäische Politik skrytykowali jednak Brukselę m.in. za procedury tzw. wczesnej interwencji. Umożliwiają one wprowadzenie do instytucji niespełniających wymogów kapitałowych zarządcy nadzwyczajnego. Zdaniem CEP, tego rodzaju zapisy stanowią naruszenie zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej.
Pełna wersja analizy dostępna jest na stronie Fundacji FOR www.for.org.pl