W Polsce odsetek reinwestycji w całości zagranicznego kapitału jest wyższy niż średnia światowa. Według NBP w ostatnich latach było to od 29 proc. w 2006 r. do nawet do 54 proc. w 2010 r. Na świecie w latach 2005-2011 reinwestycje wynosiły od 23 do 34 proc. kapitału zagranicznego.
Dyrektor warszawskiego biura AmCham (American Chamber of Commerce in Poland) Joanna Bensz zaprezentowała rezultaty sondażu przeprowadzonego wśród członków jej izby podczas wtorkowego spotkania w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
Z badania wynika, że dla firm z USA ważnymi czynnikami wpływającym na ich decyzję dot. reinwestowania są: dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, dobre położenie Polski, relatywnie niskie koszty pracy, pozytywny klimat inwestycyjny, wielkość rynku, a także różnego rodzaju formy wsparcia np. funkcjonowanie Specjalnych Stref Ekonomicznych.
Z kolei elementami utrudniającymi funkcjonowanie biznesu, na którzy wskazali ankietowani, były; skomplikowany system podatkowy oraz i pozostawiające pole do nadmiernych interpretacji prawo finansowe. Przedstawiciele amerykańskich przedsiębiorstw skarżyli się też na nieelastyczne regulacje dot. czasu pracy, a także źle skonturowane prawo przetargów publicznych, które promuje najtańszego oferenta.
"To utrudnia firmom międzynarodowym, które inwestują w jakość swoich produktów, jakość swoich usług konkurowanie w przetargach publicznych" - wskazywała Bensz.