Aż 86 proc. respondentów zapewnia, że wie o istnieniu Parlamentu Europejskiego, niewiele mniej jest świadomych, że posłowie do PE są wybierani w powszechnym głosowaniu. Raport krajowy pokazuje jednocześnie, że zaufanie do PE jest w Polsce istotnie wyższe od przeciętnego w UE – deklaruje je ponad połowa Polaków (51 proc.). Unijne instytucje oraz sama Unia Europejska są tradycyjnie darzone przez Polaków większym zaufaniem niż władze krajowe.
Z badania wynika, że Polacy wykazują się sporą wiedzą dotyczącą wyborów do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one 25 maja 2014 roku. Ponad dwie trzecie badanych (69 proc.) wie, że posłowie do PE są wybierani bezpośrednio przez obywateli każdego państwa członkowskiego.
- Na tle ogółu Europejczyków wypadamy dobrze – odsetek respondentów w Polsce odpowiadających prawidłowo jest większy niż średnia w całej UE (54 proc.) – zaznaczają analitycy. - Większość Polaków deklaruje jednocześnie, że rozumie jak działa Unia Europejska – w porównaniu z poprzednimi badaniami odsetek takich deklaracji rośnie.
Dwie trzecie Polaków (66 proc.) przyznaje, że myśli optymistycznie o przyszłości UE. To o 15 punktów procentowych więcej niż średnia dla całej Unii Europejskiej. Optymizm Polaków co do przyszłości Unii nieznacznie wzrósł w porównaniu do ubiegłego roku (o 3 punkty procentowe).
Zdaniem Polaków najbardziej pozytywnym skutkiem członkostwa w UE jest swobodny przepływ osób, towarów i usług w ramach UE (42 proc.) oraz pokój między państwami członkowskimi UE (23 proc.). W dalszej kolejności wskazywane są: potęga gospodarcza UE (8 proc.), waluta euro (6 proc.), programy wymiany studentów (4 proc.), poziom zabezpieczenia społecznego (4 proc.), Wspólna Polityka Rolna (3 proc.) oraz polityczny i dyplomatyczny wpływ UE na resztę świata (2 proc.).