Ponad 900 mld dol. warte były transakcje fuzji i przejęć (M&A) zawarte na świecie w I półroczu 2014 r. w pięciu kluczowych segmentach: TMT (technologia, media i telekomunikacja), farmaceutyczno-medycznym, energetycznym, dóbr konsumenckich oraz finansowym – wynika z raportu międzynarodowej kancelarii Allen & Overy. Wzrosła też liczba największych transakcji, czyli takich, których wartość przekracza 5 mld dol. Zdecydowanie najwięcej dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Zawarto tam aż 41 proc. wszystkich globalnych transakcji. Na drugim miejscu uplasowała się Europa Zachodnia z 29 proc. W Europie Środkowo-Wschodniej natomiast tylko 2 proc.
Kraj się budzi
Jeśli spojrzymy na polski rynek fuzji i przejęć, to zwiększonej aktywności inwestorów na razie niestety nie widać – szczególnie jeśli chodzi o wartość transakcji. – W pierwszym półroczu byliśmy świadkami kilku średniej wielkości transakcji. Drugie półrocze zapowiada się ciekawiej. Są spore szanse na duże transakcje oraz większą aktywność inwestorów – ocenia Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze Allen & Overy. Dodaje, że dwie duże transakcje, których rynek spodziewa się w drugim półroczu, to sprzedaż Euromedicu przez fundusz Montagu oraz sprzedaż spółki American Heart of Poland przez Advent.
Wartość krajowego rynku fuzji i przejęć w I połowie 2014 r. spadła o 22 proc., licząc rok do roku. Z kolei w całym 2013 r. wyniosła 7,6 mld euro – podaje Rubicon, powołując się na dane firmy Mergermarket. – Jeśli chodzi o 2014 r., to patrząc na aktualny pipeline transakcji na rynku, szacuję, że rok powinien się zamknąć niższą wartością niż w 2013 – mówi Elżbieta Kujawa, wiceprezes Rubicon Partners Corporate Finance. Jej zdaniem w dłuższej perspektywie należy się spodziewać zdecydowanie większego ruchu w zakresie transakcji fuzji i przejęć. Powodów ku temu jest kilka.
Po pierwsze, wiele polskich firm doszło do momentu, w którym rozwój organiczny stał się zbyt drogi lub wręcz niemożliwy i w takiej sytuacji coraz więcej z nich będzie brało pod uwagę przejęcia. Ponadto coraz więcej właścicieli spółek rozwijanych od zera jest dziś gotowych na wyjście z inwestycji. Warto przy tym zauważyć, że coraz częściej przedsiębiorcy prywatni mają problem z sukcesją. Z badania Instytutu Biznesu Rodzinnego i KPMG wynika, że zaledwie 6,3 proc. dzieci właścicieli firm rodzinnych jest zainteresowanych wzięciem w przyszłości biznesu we własne ręce.
Demontaż OFE ?obniża wyceny
Katalizatorem fuzji i przejęć w Polsce mogą być też zmiany w OFE. Coraz większe znaczenie dla funduszy emerytalnych będzie mieć płynność i jest prawdopodobne, że będą się pozbywać pakietów akcji – szczególnie w średnich i mniejszych spółkach.