– Jeśli Polska chce mieć wysoką wiarygodność na światowych rynkach finansowych, potrzebną, aby powoli zmniejszać bardzo już wysoki koszt obsługi długu publicznego w postaci odsetek, to wynik tego sektora powinien być w obszarze od nadwyżki około 3 proc. PKB w okresie dobrej koniunktury do deficytu 3 proc. w okresie recesji – komentują ministrowie gospodarczego gabinetu cieni BCC, którego dziesiąte posiedzenie odbyło się w poniedziałek w Warszawie. – Przy wzroście 3 proc. PKB powinniśmy być mniej więcej w środku tego obszaru – dodają.
Nie licząc redukcji deficytu, wśród 18 kluczowych zadań dla rządu Ewy Kopacz eksperci BCC wymieniają opracowanie i wdrożenie koncepcji restrukturyzacji górnictwa oraz uchwalenie ustawy o korytarzach przemysłowych. Jak tłumaczą, jej brak w znaczącym stopniu opóźni realizację projektów inwestycyjnych wpływających na bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Rząd powinien też skutecznie walczyć z przestępczością podatkową. Jest to konieczne m.in. z powodu bezpieczeństwa budżetowego oraz niekorzystnego wpływu szarej strefy na konkurencyjność rynkową.
Według gabinetu cieni BCC ważna dla Polski jest również możliwość zaangażowania się w proces tworzenia Unii Bankowej. – Otwiera to naszemu krajowi – który pełni równocześnie rolę lidera regionu składającego się z państw goszczących – pole do przedstawiania i forsowania postulatów – argumentują ekonomiści.
Polska potrzebuje nowego, dostosowanego do realiów kodeksu pracy. Celem jego stworzenia powinny być, jak zaznaczają eksperci, poprawa stosunków pracy oraz zwiększenie zatrudnienia poprzez podniesienie konkurencyjności polskich firm.