Eksperci nie kryją, że wynik osiągnięty przez firmy faktoringowe to spore zaskoczenie dla rynku. Ostatnie prognozy przewidywały dynamikę poniżej 10 proc., tymczasem rzeczywiste rezultaty wypracowane przez branżę w trzecim kwartale br. pokazują, że popularność tej usługi finansowej, wciąż słabo zadomowionej w polskich firmach, rośnie zdecydowanie szybciej niż w poprzednich okresach. Polski faktoring jest wciąż jednym z najszybciej rosnących rynków w porównaniu ze skalą globalną. Liderem wzrostu jest Crédit Agricole Commercial Finance – podmiot niewielki, lecz rosnący z kwartału na kwartał w imponującym tempie.

Firma z grupy CA odnotowała w trzecim kwartale aż 200-procentową dynamikę finansowanych wierzytelności, co po raz drugi, podobnie jak w I kwartale tego roku, sytuuje ją na czele tabeli wzrostów. Dla porównania: wzrost wyniku spółki z grupy CA przed rokiem (w 3 kwartale 2013 r.) wyniósł 89 proc.

– Obecny wynik z kolejnym znaczącym wzrostem obrotów spółek faktoringowych pokazuje, że polskie firmy skłonne są do korzystania z usług faktoringu w coraz szerszym zakresie – komentuje wyniki Stanisław Atanasow, prezes Zarządu Crédit Agricole Commercial Finance.

- Do usługi przekonują się też nowe podmioty, które dotychczas nie korzystały z takich form finansowania. Wynik całej branży, w tym naszej spółki, która działa w Polsce od dwóch lat, wskazuje na duży potencjał krajowego rynku.