USA: co piąty konsument nie spłaca rachunków medycznych
Mimo realizowanej od kilkunastu miesięcy w USA reformy ubezpieczeń medycznych Obamacare, prawie co piąty Amerykanin zalega z płaceniem rachunków medycznych. W grę wchodzą spore pieniądze – średnia wartość niespłaconych należności to ponad 1750 dolarów.
Takie niepojące dane opublikowało rządowe Consumer Financial Protection Bureau (CFPB). Niezapłacone rachunki za opiekę zdrowotną ma aż 42,9 miliona konsumentów. Według CFBP jest to często wynikiem braku właściwej informacji od placówek opieki zdrowotnej oraz towarzystw ubezpieczeniowych na temat rzeczywistych kosztów leczenia. "Kiedy ludzie zaczynają chorować, zbyt często wkraczają w finansowy labirynt" – powiedział dyrektor CFBP Richard Cordray.
Ze skarg otrzymywanych przez jego biuro wynika, że konsumenci często są zasypywani rachunkami za usługi medyczne różnego rodzaju i nie wiedzą, które z nich należy spłacić w pierwszej kolejności. Problem dotyczy także rodzin znajdujących się we względnie dobrej sytuacji finansowej – ponad połowa zalegających z płatnościami nie problemu z regulowaniem innych rachunków. Fakt, że Amerykanie mają problemy ze zrozumieniem ile i za co będą musieli płacić idąc do lekarza lub do szpitala, potwierdzają także przeprowadzone kilka miesięcy wcześniej badania Urban Institute.
Leczący się często też toczą długie spory z lekarzami, placówkami służby zdrowia oraz swoimi ubezpieczycielami. W międzyczasie informacje o niezapłaconych należnościach obciążają jednak ich historię kredytową. Może to znacznie utrudnić staranie się w przyszłości o nowe pożyczki. CFBP zaproponował uproszczenie przepisów tak, aby szybko korygować dane w bazach instytucji zajmujących się gromadzeniem informacji o przeszłości kredytowej konsumentów.