Z wyliczeń ZBP wynika, że przy zastosowaniu pakietu rozwiązań, które mają ulżyć zadłużonym we frankach szwajcarskich, rata kredytu nie powinna być wyższa niż przed 15 stycznia. Krzysztof Pietraszkiewicz potwierdził, że banki zastosują zaproponowane rekomendacje i doprecyzował te rozwiązania.

- Nadrzędnym celem pakietu naszych propozycji jest i było to, aby klient nie płacił wyższej raty kredytowej niż ta, którą płacił przed decyzją o uwolnieniu franka - powiedział szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. I poinformował, że banki zaakceptowały propozycje przedstawione przez Związek.

W skład pakietu wchodzi mi.n. stosowanie obniżonego LIBOR, zmniejszenie spreadów kursowych oraz wydłużenie okresu spłaty kredytu. Aby skorzystać z takiego rozwiązania zainteresowani kredytobiorcy będą musieli złożyć wniosek w banku, w którym wzięli pożyczkę.

- Po pierwsze, zwrócimy się do banków z wnioskiem o to, żeby jeśli jest to tylko technicznie możliwe rozwiązania zaproponowane przez ZBP obowiązywały od 1 lutego tego roku. Po drugie, zgodnie z doktryna prawa bankowego, stoimy na stanowisku, że udostępnianie kredytu jest i powinno być odpłatne. Mając jednak na uwadze ryzyko i nadzwyczajne okoliczności zaproponujemy, aby do końca 2015 r przyjąć zasadę, że rozliczenie ujemnej stawki LIBOR będzie następowało także poprze odpowiednie obniżenie raty kapitałowej. W efekcie klient zapłaci mniej - zaznaczył Pietraszkiewicz.