Komisja Europejska wprowadziła cło od 17,5 proc. do 75,4 proc. — wynika z decyzji opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii. W 2014 r. Komisja wprowadziła opłaty antydumpingowe od 0,4 do 36,1 proc. po skardze grupy producentów EU ProSun, którzy zapewniają ponad jedną czwartą całej unijnej produkcji szkła solarnego. Unijny rynek tego szkła szacuje się na niecałe 200 mln euro, to ułamek łącznego importu z Chin, który w 2012 r. wyniósł 290 mld euro.

W listopadzie 2014 UE ProSun kierowana przez lidera rynkowego GMB z Niemiec, zwróciła się do Brukseli o wznowienie postępowania wyjaśniającego, bo twierdziła, że z Chin do Unii płynie nadal znaczna ilość tego szkła, a jego ceny nie wzrosły.

W ramach postępowania Komisja wyodrębniła dwóch eksporterów szkła solarnego z Chin, Flat Solar Glass Group i Xiunyi PV Products Holdings. Ustaliła że ceny eksportowe pierwszej firmy zmalały o 17,6 proc. od grudnia 2013 do listopada 2014, a drugiej grup w tym samym okresie o 30,4 proc. W związku z tym Komisja doszła do wniosku, że należy podwyższyć cła antydumpingowe, bo chińscy eksporterzy wliczyli poprzednie wyższe stawki w swe ceny.

Decyzja Brukseli dotyczy też innych firm, Henan Ancai Hi-Tech, Novatech Glass i Shanghai Flat Glass. reuters, p. r.