Złoto o krok od rekordu

Cena złota zbliżyła się do rekordowo wysokiego poziomu. W ciągu ostatnich czterech sesji wzrosła aż o 100 dolarów. Czy może ona wzrosnąć jeszcze bardziej?

Publikacja: 05.03.2024 15:53

Cena złota zbliżyła się do rekordowo wysokiego poziomu

Cena złota zbliżyła się do rekordowo wysokiego poziomu

Foto: Bloomberg

Za 1 uncję złota płacono we wtorek po południu nawet 2127 USD. Jej cenie niewiele więc brakowało do rekordowego poziomu z grudnia 2023 r., czyli do 2135,39 USD za uncję. W ciągu zaledwie czterech sesji złoto zdrożało o ponad 100 USD, a od dołka z 14 lutego zyskało blisko 7 proc. Co prawda od początku roku cena złota zwiększyła się o niecałe 2 proc., ale przez ostatnie 12 miesięcy wzrosła ona o 15 proc. W tym drugim okresie mocniej od niego zyskiwały wobec dolara tylko dwie waluty - peso kolumbijskie (21,4 proc.) i afgańskie afghani (22,2 proc.).

Czytaj więcej

Inwestycja w złoto: długoterminowa i opakowana

Co winduje cenę złota?

  Cenę złota wspierały w ostatnich dniach zarówno napięcia geopolityczne (związane z konfliktami bliskowschodnimi oraz wojną na Ukrainie), a także oczekiwania dotyczące luzowania polityki pieniężnej w USA. O ile obniżka stóp przez Fed w marcu wydaje się być obecnie wykluczona, a w maju mało prawdopodobna, to barometr CME FedWatch sugeruje, że szanse na nią w czerwcu wynoszą 68 proc. Wzrosły one po tym jak w piątek odczyt indeksu ISM mierzącego koniunkturę w przemyśle okazał się być dużo gorszy, niż prognozowano. Indeks spadł 49,1 pkt w styczniu do 47,8 pkt w lutym, a oczekiwano, że wzrośnie do 49,5 pkt. Jego poziom był nadal "recesyjny".

Czytaj więcej

Inwestycje w złoto straciły w tym roku na blasku

Analitycy: cena złota pozostanie wysoka

  - Rosnące ryzyko korekty na rynku akcji (związane choćby ze słabszymi danymi z amerykańskiego przemysłu) mogło skłonić część inwestorów do przeniesienia się od akcji do złota - twierdzi Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowcowych w Saxo Banku. Według niego, jeśli cena w nadchodzących dniach pozostanie powyżej 2088 USD za uncję (czyli poziomu z poniedziałkowego zamknięcia), to skłoni to część inwestorów do dalszych zakupów kruszcu.

  - Naszym zdaniem zwyżki na rynku złota wciąż są kruche. Nie zdziwiłaby nas mała korekta w nadchodzących dniach, będąca skutkiem realizacji zysków - uważa natomiast Thu Lan Nguyen, szef działu analiz rynków surowcowych w Commerzbanku.

Czytaj więcej

Inwestycje Polaków. Czy to będzie rok złota, bitcoina czy AI?

Zwykle inwestorzy kupują złoto przed tym jak Fed zaczyna luzować politykę pieniężną. Czy ten mechanizm powtórzy się również w nadchodzących miesiącach?

- Nadal uważamy, że cena może pójść jeszcze w górę. Jest tak dlatego, gdyż część traderów wciąż jest niedoinwestowana w ten metal w porównaniu z historycznymi okresami poprzedzającymi cięcia stóp procentowych przez Fed - wskazuje Ryan McKay, strateg z firmy TD Securities. Spodziewa się on, że cena uncji złota wzrośnie do 2300 USD lub jeszcze mocniej, po tym gdy Fed zacznie ciąć stopy procentowe.

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców