Sporo przetasowań w wynikach funduszy polskich akcji

Od października polska giełda zdecydowanie przyspieszyła. Zwyżki z ostatnich miesięcy mają jednak inny charakter niż wcześniejsze.

Publikacja: 20.12.2023 03:00

Sporo przetasowań w wynikach funduszy polskich akcji

Foto: Adobe Stock

Patrząc z szerokiej perspektywy na wyniki funduszy polskich akcji, można wywnioskować, że portfele, które w I połowie roku plasowały się niżej, teraz odrabiają dystans, z kolei czołówka wyhamowała.

W trendzie wzrostowym

Sielanka na GPW trwa w najlepsze, a kolejne dni zwyżek wyprowadzają jedne indeksy (WIG20 i mWIG40) na tegoroczne szczyty, a inne (WIG) w nigdy dotąd niespenetrowane rejony. Również we wtorek pod koniec sesji GPW świeciła na zielono i był to czwarty z kolei dzień zwyżek. Dobra atmosfera utrzymuje się także na rynkach bazowych – akcje zwyżkują, a rentowności obligacji maleją, dzięki czemu do końca roku nic złego dla inwestorów nie powinno się już wydarzyć.

Polska giełda w tym roku miała bardzo mocny okres, ale zakończył się on w lipcu. Następnie przez kilka tygodni trwała korekta, ale nie ma już po niej śladu. Od początku października do zeszłego piątku WIG zyskał 18,7 proc. Wyniki funduszy akcji polskich w tym okresie są jednak na ogół słabsze – portfele uniwersalne w tym czasie wypracowały przeciętnie mniej o 2,5 pkt proc., natomiast małych i średnich spółek – mniej o 6,6 pkt proc. Sytuacja wygląda lepiej, jeśli uwzględnimy wyniki od początku roku. Portfele uniwersalne wypracowały w tym okresie 34,4 proc., a skupiające się na drugiej i trzeciej linii spółek – 35 proc. To niemal dokładnie tyle, ile zyskał WIG. Wygląda więc na to, że dopiero w ostatnim czasie fundusze polskich akcji jako całość straciły tempo względem rynku. Ostatnie miesiące na GPW to przede wszystkim rajd dużych spółek, z kolei małe podkręciły tempo dopiero w ostatnich tygodniach. Słabsze fundusze nadrabiają zaległości, a liderzy przycichli.

Zarządzający w ostatnim czasie dość zgodnie przyznają, że przed GPW rysują się wciąż dobre perspektywy. Potwierdzeniem tej tezy może być m.in. to, jak szybko rynek zapomniał o planie nałożenia dodatkowej opłaty na Orlen. Zdaniem ekspertów TFI PZU dynamiczny, trwający od października rajd na GPW, który wyniósł najważniejsze indeksy na wysokie dwucyfrowe poziomy wcale nie musi się szybko skończyć. Za polskimi akcjami przemawiają zarówno fundamenty, jak i wyceny. TFI PZU spodziewa się, że od IV kwartału następuje wyraźniejsze ożywienie gospodarcze w Polsce, napędzane zwłaszcza przez konsumpcję prywatną, co powinno wspierać poprawę wyników finansowych wielu spółek.

Wpłaty do akcji

Z danych serwisu Analizy.pl wynika, że od początku października do zeszłego piątku najmocniejszym funduszem akcji polskich był ETF odwzorowujący zachowanie WIG20 powiększonego o wypłacane przez spółki dywidendy. Co ciekawe, kolejne miejsca zajmują również fundusze indeksowe – Goldman Sachs Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania, inPZU Akcje Polskie O, PKO Akcji Rynku Polskiego. Dopiero na piątym miejscu mamy pierwszy fundusz aktywnie zarządzany. Mowa o PZU Akcji Krakowiaku, który wypracował 19,2 proc. zysku. Tuż za nim, z wynikiem 18,9 proc., jest Esaliens Akcji, a kolejnym funduszem jest Generali Korona Akcje (18,2 proc.).

W październiku w końcu po polskie akcje sięgnęli klienci TFI i jak na razie trend ten się utrzymuje. Jak podają Analizy.pl, w listopadzie fundusze detaliczne pozyskały 2,4 mld zł, czyli najwięcej w tym roku, ale najwięcej wpłat trafiło do funduszy dłużnych – 2,2 mld zł netto, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w dwóch poprzednich miesiącach. Fundusze akcji z kolei mają za sobą drugi z rzędu miesiąc z przewagą wpłat, choć w listopadzie wynik tej grupy był słabszy niż w październiku.

Patrząc z szerokiej perspektywy na wyniki funduszy polskich akcji, można wywnioskować, że portfele, które w I połowie roku plasowały się niżej, teraz odrabiają dystans, z kolei czołówka wyhamowała.

W trendzie wzrostowym

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Polskie akcje dalej w czołówce. Miesiąc złota i srebra
Finanse
Będzie konkurs dla członków Rady Fiskalnej
Finanse
Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele
Finanse
Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy
Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy