Adam Glapiński: Obecnie jest za wcześnie na obniżki stóp

Prezes NBP Adam Glapiński oświadczył w poniedziałek, że jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych. Jego zdaniem, może to nastąpić dopiero w przyszłym roku.

Publikacja: 20.02.2023 21:09

Adam Glapiński: Obecnie jest za wcześnie na obniżki stóp

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Drugiego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który rozpoczął się 19 lutego w Toruniu, Adam Glapiński wziął udział w debacie z przedstawicielami siedmiu innych banków centralnych – Szwecji, Chorwacji, Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Belgii i Rumunii. Podczas swojego przemówienia prezes NBP dał do zrozumienia, że Polacy jeszcze długo poczekają na obniżkę stóp procentowych.

Czytaj więcej

Joanna Tyrowicz, RPP: Wzrost płac jest dalece niespójny z celem inflacyjnym

Zdaniem Glapińskiego, „teraz jest jeszcze za wcześnie”. – Tak jak zaczęliśmy podnosić we właściwym momencie stopy procentowe (...), tak samo we właściwym momencie je obniżymy – zaznaczył.

Kiedy to może nastąpić? Prezes NBP przyznał, że chciałby, aby do obniżek doszło pod koniec tego roku, jednak najprawdopodobniej będzie to miało miejsce dopiero w 2024 roku. Jak podkreślił, inflacja na świecie zaczęła już wchodzić w trend spadkowy, ale dopiero w 2025 roku osiągnie „dobry poziom”.

Czytaj więcej

Adam Glapiński został członkiem Akademii Kopernikańskiej

Prezes NBP w drugim dniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu otrzymał także nominację do Izby nauk ekonomicznych i zarządzania Akademii Kopernikańskiej. W skład Akademii wejdzie maksymalnie 120 osób powoływanych przez prezydenta RP na wniosek poszczególnych Izb Akademii. Pierwszy skład członków Akademii został powołany przez Andrzeja Dudę, a nominacje wręczał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję
Finanse
Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami