Dokąd powędrowały rosyjskie pieniądze w czasie wojny? Jeden kraj na czele

Przez dziesięciolecia to gastarbeiterzy z Kirgistanu przelewali do ojczyzny dziesiątki milionów dolarów zarobionych w Rosji. Wojna wywołana napaścią Rosji na Ukrainę zmieniała wszystko. W 2022 r. to Rosjanie przelali najwięcej pieniędzy do Kirgistanu. Ile? 2,6 miliarda dolarów.

Publikacja: 11.01.2023 10:41

Dokąd powędrowały rosyjskie pieniądze w czasie wojny? Jeden kraj na czele

Foto: Adobe Stock

Według wyników 11 miesięcy 2022 r., wielkość przekazów pieniężnych z Rosji do Kirgistanu osiągnęła rekordowy poziom. Z raportu Narodowego Banku Kirgistanu wynika, że w okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku Rosjanie przekazali do tego kraju ponad 2,6 mld dolarów.

Miesięczna wielkość przelewów z Rosji do Kirgistanu zaczęła systematycznie rosnąć od kwietnia 2022 roku. Maksymalną kwotę przekazanych przez Rosjan środków odnotowano w czerwcu - ok. 302,7 mln dol., minimalną w marcu - 139,6 mln dol.

Czytaj więcej

Ukraina sięga po majątek rosyjskiego oligarchy

Kwiecień nie jest tu przypadkowy. Wtedy to Bank Handlowy Kirgistanu zaoferował wydanie karty Visa działającej za granicą obywatelom Federacji Rosyjskiej bez opuszczania przez nich kraju. Spersonalizowaną „złotą kartę” można było otrzymać w biurze w Moskwie za 17,5 tysiąca rubli (wtedy ok. 370 zł). Oferta okazała się bardzo atrakcyjna, gdyż od rosyjskiej napaści na Ukrainę Rosjanie utracili dostęp do Visa i Mastercard. Oba międzynarodowe systemy płatnicze odmówiły obsługi rachunków rosyjskich za granicą.

Wielkość transferów z Rosji do Kirgistanu okazała się więc największa w porównaniu z przelewami z innych krajów. W ciągu 11 miesięcy 2022 roku ze Stanów Zjednoczonych do Kirgistanu napłynęło około 51 mln dol., z Turcji 11 mln dol., a z Kazachstanu 6 mln dol.

Kommersant przypomina, że od początku 2022 roku Rosjanie wycofali na zagraniczne depozyty 2,5 biliona rubli (dziś to ok. 36 mld dolarów). Największy odpływ pieniędzy z kraju odnotowano w III kwartale. Wtedy to z Rosji na zagraniczne konta trafiło 1,5 biliona rubli, czyli 26 razy więcej niż w tym samym okresie 2021 roku.

Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Finanse
Szanse i wyzwania na horyzoncie
Finanse
Badania w czasach niepewności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse
Audyt ma wiele twarzy