Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zbadała podejście Polaków do oszczędzania na czas emerytury w okresie kryzysu ekonomicznego.
W zleconym przez nią badaniu ponad połowa respondentów (56,8 proc.) stwierdziła, że w sytuacji zbliżającego się kryzysu ekonomicznego oszczędzanie na emeryturę jest bardzo ważne, bo zapewnia dobrą przyszłość. Pozostałe osoby (43,2 proc.) uważały, że w sytuacji zbliżającego się kryzysu ekonomicznego oszczędzanie na emeryturę schodzi na dalszy plan, ponieważ liczy się tylko dzień dzisiejszy. Kobiety wyraźnie częściej niż mężczyźni uważały, że oszczędzanie na emeryturę w sytuacji kryzysu ekonomicznego jest ważne (61,2 proc. kobiet vs 52 proc. mężczyzn). Natomiast mężczyźni wyraźnie częściej wskazywali na to, że w sytuacji kryzysu liczy się tylko dzisiejszy dzień i oszczędzanie na emeryturę musi zejść na dalszy plan (48 proc. mężczyzn vs 38,8 proc. kobiet).
Co trzeci badany (34,5 proc.) zadeklarował, że ma odłożone oszczędności na emeryturę, przy czym co dziewiąty respondent (11,1 proc.) zadeklarował, że zrobi wszystko, żeby w sytuacji kryzysu ekonomicznego z nich nie skorzystać, a co czwarty badany (23,4 proc.) stwierdził, że nie wyklucza wykorzystania w czasie kryzysu oszczędności zgromadzonych na emeryturę. Dwie trzecie badanych osób zadeklarowało, że nie ma żadnych oszczędności na emeryturę. Posiadanie oszczędności na emeryturę nieco częściej zadeklarowały kobiety niż mężczyźni. Jednocześnie spośród osób posiadających oszczędności kobiety częściej niż mężczyźni deklarowały, że w czasie kryzysu zrobią wszystko, by z nich nie skorzystać.
Żadnych oszczędności na emeryturę nie mają najmłodsi badani – do 19. roku życia. Wraz ze wzrostem lat zmniejsza się liczba osób, które deklarowały, że nie mają odłożonych na emeryturę żadnych oszczędności. Trend ten zmienia się na poziomie 50 lat. Od tego momentu nieznacznie zwiększa się liczba osób, które zadeklarowały, że nie mają żadnych oszczędności na emeryturę.
– Co trzecia badana osoba zadeklarowała, że posiada oszczędności na emeryturę. Biorąc pod uwagę to, że nasze społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się demograficznie, powyższe wskazanie nie napawa optymizmem. Tym bardziej że dwie trzecie osób z tej grupy zadeklarowało, że w sytuacji kryzysu nie wyklucza, że skorzysta z tych oszczędności na spłacenie bieżących potrzeb – komentuje dr Tomasz Sobierajski, socjolog.