Ekonomiści ankietowani przez Reutera są również zdania, że EBC potwierdzi swą politykę i w najbliższy czwartek dołoży 25 pkt bazowych do głównej stopy depozytowej, większość ankietowanych uważa jednak, że ta podwyżka powinna być większa i wynieść 50 pkt.
Grono 63 ekonomistów ankietowanych w dniach 8-15 lipca uznało (poza jednym), że EBC dotrzyma zapowiedzianej podwyżki o 25 pkt, stopa depozytowa wyniesie wtedy -minus 0,25 proc. Ten jeden spodziewa się wzrostu o 50 pkt. Na dodatkowe pytanie 19 z 35 pytanych odpowiedziało, że superbank powinien odstąpić od polityki ujemnych stóp podnosząc je o 50 pkt. Pozostali uznali, że 25 pkt jest lepszym ruchem.
Większość uczestników tej ankiety przewiduje natomiast podwyżkę o 50 pkt bazowych we wrześniu, a po niej o ćwierć punktu w październiku i grudniu. Da to stopę depozytową na poziomie 0,75 proc. Oczekuje się, że w III kwartale 2023 dojdzie ona do 1,5 proc. Jest jednak w tym gronie wielu, którzy są zdania, że możliwość podnoszenia stóp maleje wraz z brakiem gazu ziemnego i rosnącymi cenami energii, co osłabia siłę nabywczą gospodarstw domowych i kieruje strefę euro ku recesji.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) planuje obecnie podwyżkę swych stóp o 50 albo 75 pkt. na najbliższym posiedzeniu swej rady polityki pieniężnej we wrześniu — twierdzi pismo „Schweiz am Wochenende”, powołując się na kilka osób związanych z tą sprawą.
Bank zamierza zwiększyć główną stopę na posiedzeniu 22 września o 50 pkt bazowych do 0,25 proc., choć może to się zmienić do tego czasu. Jeśli inflacja będzie nadal rosnąć, to jest możliwa podwyżka nawet o 75 proc. — twierdzi pismo.