Glapiński: Za późno podnieśliśmy stopy procentowe? To piramidalna bzdura

Na środowej konferencji Adam Glapiński, prezes NBP, stwierdził, że bank będzie robił wszystko, aby zdusić inflację i aby umocnić złotego. W tym celu użyje wszelkich możliwych środków, ale w granicach rozsądku. Na konferencji dostało się też dziennikarzom i krytykom poczynań NBP i RPP.

Publikacja: 09.02.2022 18:55

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: PAP/Tomasz Gzell

ula, DOS

Inflacja ma zostać ustabilizowana do końca 2023 r., jednak prawdopodobnie nie znajdzie się w tym czasie w celu inflacyjnym banku centralnego. Przypomnijmy, że we wtorek Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną o 0,5 pkt proc., do 2,75 proc. Adam Glapiński przyznał, że pięć decyzji RPP spowolniło wzrost PKB, ale w niewielkim stopniu.

– Robimy to dlatego, że PKB i tak rośnie szybko i przewidujemy, że będzie rosło szybko – mówił. Ma to na celu powstrzymanie inflacji. - Inflacja w grudniu 2021 r. wzrosła do 8,6 proc., a więc jest istotnie podwyższona w stosunku do naszych wcześniejszych przewidywań. Jest to efekt silnych szoków zewnętrznych. Jednak w warunkach dobrej koniunktury i mocnego rynku pracy musimy już teraz przeciwdziałać – i to robimy już od kilku miesięcy - ryzyku utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie i dlatego podnosimy stopy procentowe – powiedział Glapiński.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Finanse
Bank Pekao ma przejąć PZU. Co dalej z Alior Bankiem?
Finanse
Kto zastąpi Jerome’a Powella? Według Bloomberga – Scott Bessent
Finanse
Sektor pożyczkowy cywilizuje się pod nadzorem KNF
Finanse
Dyr. Kowalska z UKNF: Chętnie oddam niektóre tematy pod samoregulację rynku
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Finanse
W polskim audycie potrzebne są zmiany