Do RPP Jerzego Kropiwnickiego wybrał Senat, głosami ugrupowań rządzących.
- Wczoraj był ostatni dzień mojej służby w Radzie Polityki Pieniężne – poinformował w środę Kropiwnicki. - Ustawa decyduje, iż kadencja jest jednorazowa, niepowtarzalna - dodał.
Kadencję ukończył także prof. Eugeniusz Gatnar. - Wrócił na swoją uczelnię. Obaj byliśmy wybrani przez Senat 6 lat temu – stwierdził Kropiwnicki.
I poinformował, że prezes Narodowego Banku Polskiego zaproponował mu funkcję doradcy. - Umowa o pracę została zawarta na czas określony – do końca aktualnej kadencji prezesa, czyli do 21 czerwca 2022 r. – zdradził ustępujący członek RPP - Prezes może ubiegać się o reelekcję - dodał.
Stwierdził też, że w RPP zajmował się obserwacją i analizą światowego rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. - I będę to nadal czynił. Ustalenia będę dostarczał prezesowi - oznajmił.
Czytaj więcej
Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej niż obecnie oczekuje rynek, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro — powiedział prezes NBP Adam Glapiński. To oznacza, że raty kredytów mogłyby skoczyć nawet o 80-100 proc. w porównaniu do października 2021 roku.
Senat wybrał już następców Jerzego Kropiwnickiego i Eugeniusza Gatnara. Ich miejsca w RPP zajmą Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk. Ich kandydatury wskazała opozycja, która w izbie wyższej parlamentu dysponuje większością głosów.
Ludwik Kotecki to wiceminister finansów i główny ekonomista tego resortu w czasach rządów PO-PSL. Do listopada 2016 r. był dyrektorem wykonawczym w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Jego kandydaturę do RPP zgłosiła KO.
Z kolei PSL przeforsowało kandydaturę doktora nauk prawnych Przemysława Litwiniuka, który m.in. w latach 2007-08 był doradcą i szefem gabinetu politycznego ministra rolnictwa, a w latach 2014-18 był przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny
Nowi członkowie RPP wezmą udział w jej najbliższej sesji, na początku lutego.
W pierwszych dniach lutego kadencję w RPP kończą też dwaj członkowie Rady wybrani przez Sejm – Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon. W ich miejsce koalicja rządząca zgłosiła Wiesława Janczyka i Elżbietę Ostrowską. Wiesław Janczyk jest posłem PiS, szefem sejmowej komisji finansów publicznych, był też wiceministrem finansów. Z kolei Elżbieta Ostrowska jest ekonomistką, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
Na czwartek zapowiedziano głosowanie w Sejmie nad ich kandydaturami. Dziś jednak niespodziewanie poinformowano, że wczoraj Elżbieta Ostrowska zrezygnowała z ubiegania się o miejsce w RPP.