Zarówno średnia dla Unii, jak i wynik Polski to 17 proc. Granica ryzyka biedy to, według UE, dochód odpowiadający 60 proc. mediany dochodów dorosłych. Mediana w tym wypadku określa minimalną wysokość zarobków, jakie osiąga lepiej zarabiająca połowa dorosłych obywateli.
Odsetek zagrożonych biedą wyższy niż w Polsce jest w takich krajach Europy Zachodniej, jak Wielka Brytania czy Hiszpania. Jednak tam granica ryzyka ubóstwa jest wyższa. W Wielkiej Brytanii jest to kwota blisko trzy razy większa niż w Polsce. W Hiszpanii ponad dwa razy większa.
Obliczenia Eurostatu są dokonywane z wykorzystaniem tzw. parytetu siły nabywczej, który pozwala uniknąć zaburzeń związanych z wahaniami walut.
Największa część populacji jest zagrożona biedą na Łotwie (26 proc.) oraz Rumunii (23 proc.). Najmniejsza – w Czechach (9 proc.), na Słowacji i w Holandii (po 11 proc.).
W Polsce największe zagrożenie ubóstwem dotyczy osób do 17 roku życia (22 proc. wobec 20-proc. średniej unijnej). W przypadku osób w wieku produkcyjnym i starszych ryzyko biedy dotyczy 12 proc. populacji. O ile w przypadku ludzi do 65 roku życia wskaźnik jest wyższy niż średnia unijna wynosząca 8 proc., to w przypadku emerytów ryzyko biedy jest mniejsze niż przeciętnie w Unii. Średnia wynosi tam 19 proc.