Członek kierownictwa China Three Gorges Corp., Chen Lei poinformował „China Daily”, że na zaporze zatrzymuje się każdego dnia po 3 tys. ton różnych śmieci i odpadków, a za mało ludzi i dźwigów pracuje przy ich usuwaniu. - Odpadki mogą zablokować środkową śluzę, przez którą odbywa się żegluga na rzece. Może też dojść do uszkodzenia śrub i dna statków i barek, a gnijące śmiecie śmierdzą i zatruwają wodę - dodał Chen
Jangtse jest kluczową arterią transportu do położonego wyżej miasta Chongqing i do mniej rozwiniętych gospodarczo wewnętrznych prowincji kraju.
Od początku pory deszczowej w lipcu utworzyła się na powierzchni 50 tys. m[sup]2[/sup] przed zaporą gruba warstwa wszelkiego rodzaju śmieci: gałęzi, styropianu, butów, butelek, drewna. Grubość pokrywy wynosi 60 cm, w niektórych miejscach jest ona tak zbita, że można po niej chodzić - dodaje „Hubei Daily”.
Zapora i elektrownia Trzech Przełomów jest największym na świecie obiektem wykorzystującym energię „białego węgla”. Powstała dla zapewnienia krajowi taniej elektryczności, ale także dla ochrony mieszkańców dorzecza przed częstym wylewaniem Jangtse. Np. w powodzi w 1998 r. utonęło ponad 4 tys. ludzi.
Budowa kosztowała ponad 254 mld juanów (37,5 mld dolarów) i wymusiła wysiedlenie 1,3 mln ludzi z terenów, które zalano tworząc zbiornik retencyjny. Pod wodą znalazło się wiele miast, pól, zabytków historycznych.