W przypadku firm obowiązek posługiwania się NIP-em pozostanie, bo wynika z regulacji unijnych. Wobec przedsiębiorstw jednak także przewidywane są zmiany. - Nadanie NIP-u nie będzie już decyzją administracyjną, o którą trzeba wnioskować i na którą się czeka, ale zwykłym wydaniem zaświadczenia o nadaniu numeru – mówi Andrzej Parafianowicz, wiceminister finansów.

- Musieliśmy być pewni, że zniesienie obowiązku posługiwania się NIP-em (...) nie spowoduje zamieszania w aparacie skarbowym. Administracja skarbowa jest już przygotowana - powiedział Parafianowicz. - Poza kosztem związanym z pracą przy pisaniu projektu nowelizacji ustawy, zmiana nie będzie rodzić żadnych kosztów finansowych dla budżetu. Nie będziemy musieli przebudowywać systemu, bo administracja podatkowa już teraz ma informacje o numerze PESEL.

Według wiceministra przy obecnym stanie techniki i informatyzacji nie ma uzasadnienia, aby utrzymywać obowiązek posługiwania się NIP-em przez osoby fizyczne. W przypadku firm obowiązek posługiwania się NIP-em pozostanie, bo wynika z regulacji unijnych. Wobec przedsiębiorstw jednak także przewidywane są zmiany. - Nadanie NIP-u nie będzie już decyzją administracyjną, o którą trzeba wnioskować i na którą się czeka, ale zwykłym wydaniem zaświadczenia o nadaniu numeru – mówił wiceminister.

Zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników jest przewidywana w planach prac rządu na drugie półrocze 2010 r. Obecnie projekt założeń do projektu nowelizacji jest na etapie uzgodnień międzyresortowych.