Majątek krajowy Norwegii szacowany jest na 505 mld dolarów, wynika z tego, że ryzyko finansowe w tym kraju jest niższe niż w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Również niski poziom bezrobocia pozytywnie wpływa na sytuację gospodarczą kraju. Dodatkowo nadwyżka budżetowa w stosunku do PKB równa się 10,3 proc. Według założeń rządu nadwyżka ta utrzyma się na poziomie bliskim 10 proc. PKB w tym roku.
- Ze względu na to, że Norwegia ma tak wysoką ocenę wiarygodności kredytowej, można ją zaliczyć do tzw. bezpiecznych przystani na świecie – ocenia Par Magnusson, główny ekonomista norweskiego oddziału Royal Bank od Scotland.
Norweskie CDS-y, które pokazują koszt ubezpieczenia się od ewentualnego bankructwa kraju spadły do 21,5 pkt. bzowych w tym tygodniu. Dla porównania niemieckie CDS-y są na poziomie 39 pkt., szwajcarskie 42 pkt., a amerykańskie 41 pkt. (CDS to instrument pochodny pozwalający przenosić ryzyko kredytowe. Jest on umową, w której jedna strona w zamian za wynagrodzenie od drugiej strony przejmuje na siebie ryzyko niespłacenia długu (niewykupienia obligacji) przez podmiot trzeci.)
Norwegia jest siódmym co do wielkości eksporterem ropy. Mimo niepewnego rynku i trudnej sytuacji prowadzi działania mające na celu uniknięcie wahań cen w branży.
Ceny norweskich obligacji skarbowych spadły, ze względu na wzrost rentowności tych inwestycji do poziomu 6,197 proc. Dla porównania w Niemczech wynosi ona 4,747 proc. a w Szwecji 2,931 proc.