Obecnie pula środków na nią jest drugą pozycją w budżecie UE, po wspólnej polityce rolnej.
Na lata 2007 – 2013 przydzielono łącznie 27 członkom Unii 347 mld euro. Z czego Polska otrzymała najwięcej, bo aż 67,3 mld euro.
Kasa po spełnieniu warunków
Wiadomo już, że Komisja Europejska będzie forsowała tzw. zasadę warunkowości. Jej wprowadzenie oznacza, że dany kraj otrzyma pieniądze dopiero po spełnieniu trzech głównych warunków. Pierwszym z nich będzie wdrożenie wszystkich niezbędnych dyrektyw wymaganych przez Unię, np. dotyczących ochrony środowiska czy zamówień publicznych. Obecnie standardem jest, że kraje członkowskie nie wprowadzają dyrektyw płynących z Brukseli na czas, a problemy będące efektem opóźnień pojawiają się dopiero na etapie kontroli i rozliczania dotowanych inwestycji.
W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014 – 2020 dane państwo nie otrzyma pieniędzy przed wdrożeniem dyrektyw. Do czasu ich wprowadzenia do krajowego porządku prawnego środki zostaną zamrożone. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało już listę dyrektyw wymaganych do otrzymania środków w nowym rozdaniu, a niewdrożonych przez Polskę. Jest ich kilkadziesiąt. Resort rozwoju przekazał ich listę do tzw. ministerstw sektorowych, m.in. infrastruktury i środowiska. Będą miały one (wraz z posłami) dwa lata na nadrobienie legislacyjnych zaległości.