Rosja: Rośnie przepaść bogactwa i biedy

- Z przejściem na gospodarkę rynkową Rosja poradziła sobie lepiej niż Bułgaria czy Mongolia, ale o wiele gorzej niż Polska — ustalili naukowcy Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie.

Publikacja: 11.04.2011 20:53

Rosja: Rośnie przepaść bogactwa i biedy

Foto: Bloomberg

Zbadali oni, jak zmiany rynkowe w Rosji w latach 1989-2009 wpłynęły na położenie samych Rosjan. W najnowszej analizie wpływu reform rynkowych na sytuację materialną Rosjan, autorzy podali, że poziom konsumpcji w 1988 r był w ówczesnej Polsce Ludowej o 10 proc. mniejszy od radzieckiego. W 2005 r polski poziom konsumpcji o 30 proc. przewyższał rosyjski.

W ciągu 20 lat istnienia Federacji poziom konsumpcji w Rosji wzrósł 1,5 raza, choć PKB zyskał tylko 8 proc. Reformom rynkowym towarzyszyła rosnąca przepaść między bogatymi a biednymi. Jest ona 8 razy większa aniżeli na Węgrzech; 5 razy niż w Czechach; większa też niż w całej Unii i krajach OECD. Majątki bogatych Rosjan powiększyły się średnio dwa razy, podczas gdy biedni są o 1,5 raza biedniejsi. Dochody 20 proc. Rosjan pozostają na poziomie z czasów ZSRR.

Dobrobyt rósł przede wszystkim dzięki towarom przemysłowym wieloletniego użytku. Liczb telewizorów na rosyjską rodzinę wzrosła w ciągu 20 lat z jednego do 1,6 a samochodów na 1000 osób z jednego do trzech. Średni dochód przeliczony na papierosy pozwalał na kupienie 3,2 raza fajek więcej; na alkohol - 2,8 raza, na rosyjskie auta - 2,33 raza a na buty i ubranie - 2,2, raza.

- Pić, palić i ścigać się autem zrobiło się o wiele taniej - piszą autorzy analizy. Ale już żywności za zwiększone dochody kupił Rosjanin tylko 1,2 razy więcej niż za ZSRR. jeszcze bardziej zdrożały usługi. Najbardziej - szkolnictwo wyższe.

poprawiła się sytuacja mieszkaniowa i na statystycznego Rosjanina, wychowanego w zatłoczonych komunałkach (wiele rodzin w jednym mieszkaniu), przypada już 22 mkw. Poprawiła się jakość mieszkań a udział komunałek w rynku spadł 4-krotnie.

- Faktycznie Rosja to dwa kraje. W jednym ludzie wyjeżdżają za granicę, wiedzą co to wybór konsumencki. W drugim- żyją gorzej niż 20 lat temu - zauważa Jewgienij Jasin z Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku